fbpx

Odpowiedzialność klubów Orlen Ekstraligi kobiet za sezon 2022/23

Jak odpowiedzialne są kluby Orlen Ekstraligi kobiet?

Wraz z partnerami: fundacją Institute for Sport Governance i Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego publikujemy pierwszy raport o odpowiedzialności klubów Orlen Ekstraligi kobiet.

To specyficzny raport, bo oprócz odpowiedzialności klubów musieliśmy obszerniej scharakteryzować kontekst, w którym te organizacje funkcjonują. Pobierz raport klikając w poniższy link.

Podstawowe wyniki i wyróżniające się kluby

W analizie odpowiedzialności społecznej klubów Orlen Ekstraligi kobiet najwyższe średnie oceny zdobyły Górnik Łęczna, Pogoń Szczecin i GKS Katowice. W obszarze społeczeństwo najwyższe oceny osiągnęła Pogoń Szczecin, Górnik Łęczna i AP Orlen Gdańsk. Odnośnie obszaru środowisko największą aktywnością wyróżniły się Górnik Łęczna, AP Orlen Gdańsk i Pogoń Szczecin. W obszarze rządzenie na wyróżnienie zasłużyły GKS Katowice, Pogoń Szczecin i Górnik Łęczna.

Kluby uzyskały najwyższe średnie oceny w obszarze społeczeństwo (18%), następnie rządzenie (15%) a zdecydowanie niższe w obszarze środowisko (4%).

 społeczeństwośrodowiskorządzenieśrednia
Orlen Ekstraliga kobiet18%4%15%12%
Średnie oceny klubów Orlen Ekstraligi kobiet w analizie odpowiedzialności za sezon 2022/23

W jakie przejawy odpowiedzialności angażują się kluby Orlen Ekstraligi kobiet?

W obszarze społeczeństwo najpowszechniejszymi przejawami było zaangażowanie klubów w promocję aktywności fizycznej i sportu powszechnego, jak również wykorzystywanie siły swojego oddziaływania w otoczeniu np. do zwracania uwagi na istotne problemy społeczne czy wspieranie lokalnych inicjatyw. Relatywnie duży nacisk kluby kładły także na rozwój dzieci i młodzieży, w szczególności w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym.

W obszarze środowisko pojedyncze organizacje prowadziły edukację dotyczącą ograniczania oddziaływania na środowisko. Niektóre kluby wspierały też w korzystaniu lub promowały alternatywne (względem samochodu osobowego) środki transportu na wydarzenia sportowe.

W obszarze rządzenie najwyżej ocenionym przejawem była transparentność akademii, tzn. to, że organizacja publikuje cel, wizję i misję działania akademii na swojej stronie internetowej lub w innych dokumentach dostępnych na stronie internetowej, dostępne są informacje i kontakt do kadry zarządzającej czy odpowiedzialnej za proces szkolenia. Pojedyncze kluby charakteryzowały się też przejrzystą strukturą właścicielską, zarządu i rady nadzorczej.

Zobacz cały raport.

Chcesz więcej dowiedzieć się o wdrażaniu odpowiedzialności w organizacjach sportowych?