fbpx

Odc#15. Co ogranicza związki sportowe we wdrażaniu dobrego rządzenia (i jak im pomóc?)

Jakie są bariery do wdrażania dobrego rządzenia w związku sportowym w Polsce? Co można zrobić, aby pomóc związkom w takich zmianach organizacyjnych? Czy związkom uda się spełnić wymogi postawione w Kodeksie Dobrego Zarządzania Związkiem Sportowym?

W podcaście wraz z Aleksandrą Gołdys podsumowujemy warsztaty dotyczące dobrego rządzenia w związku sportowym, realizowane w trakcie seminarium współorganizowanego przez Akademię Zarządzania Sportem – projekt prowadzony przez Instytut Sportu i projekt National Sports Governance Observer, w którym nasza jednostka – Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego jest partnerem.

Warsztaty w założeniu składały się z dwóch części.

Kształt warsztatów dobrego rządzenia

Część pierwsza nazywała się „Analiza otoczenia w kontekście wdrażania dobrego rządzenia w związku sportowym w Polsce – jakie warunki pomogłyby wdrażać dobre rządzenie?”. Celem warsztatu była próba możliwie dokładnego zdefiniowania warunków funkcjonowania związków sportowych w kontekście wdrażania dobrego rządzenia.

Grupy, składające się z przedstawicieli zróżnicowanych  związków pracowały nad wybranymi obszarami dobrego rządzenia opisanymi w Kodeksie Dobrego Zarządzania dla Związków Sportowych.

Grupy poproszono o pracę nad zdefiniowaniem uwarunkowań związków (których są przedstawicielami) w kontekście wdrażania praktyk dobrego rządzenia scharakteryzowanych w Kodeksie, a następnie jeden z przedstawicieli zaprezentował wynik analizy (w odniesieniu do swojego związku) przed resztą widowni.

 

Drugim elementem prezentacji było zdefiniowanie działań w otoczeniu związku sportowego (ale nie działań związku jako organizacji, choć można było odnosić się do interesariuszy, jak zrzeszone kluby), które ułatwiłyby albo umożliwiłyby wdrażanie dobrego rządzenia w tym określonym obszarze. Uwzględniało to również działania hipotetyczne – niekoniecznie „realne”, ale za to dokładnie określone. W tym celu wykorzystaliśmy serię pytań, ułatwiających analizę.

Druga część warsztatu nazywała się „Wdrażanie dobrego rządzenia w związku sportowym w Polsce – praktyka działań”. Celem tego warsztatu była próba zdefiniowania działań, które miałyby prowadzić do wdrożenia wytycznych / zaleceń dobrego rządzenia w konkretnych związkach.

Na podstawie zestawu pytań uczestnicy dyskutowali w grupach działania, które mogłyby prowadzić do wdrożenia wybranych wytycznych / zaleceń w ich związku, wraz z potencjalnymi ograniczeniami i szansami. Następnie prezentowali możliwie pragmatyczne i realistyczny (z ich perspektywy) uproszczony plan wdrażania wybranych wytycznych / zaleceń z dwóch przypisanych obszarów. W porównaniu do 1 części warsztatu, nacisk przeniesiono na konkretne działania, perspektywę osoby prezentującej oraz działania i mechanizmy wewnątrz organizacji.

Instrukcję do warsztatów można pobrać tutaj.

W podcaście omawiamy charakteryzowane przez przedstawicieli związków ograniczenia wewnętrzne organizacji, postrzegane przez nich determinanty zewnętrzne wdrażania dobrego rządzenia i kroki Ministerstwa Sportu i Turystyki, które mogłyby im ten proces ułatwić. O wnioskach z projektu NSGO przed seminarium można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz