fbpx

Odc#18. Wyniki analizy odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych z Polski

Raport o odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych (m. in. z Lotto Ekstraklasy, PGNiG Ekstraligi, Enerdze Basket Lidze czy Pluslidze) w Polsce z 2018 roku pobierzesz tutaj.

Najnowszą wersję raportu o społecznej odpowiedzialności klubów PKO BP Ekstraklasy, za sezon 2021/22 możesz natomiast znaleźć tutaj.

Składowe podcastu

  • O badaniu odpowiedzialności społecznej – cele i założenia
  • Metodologia badań
  • Które przejawy odpowiedzialności społecznej klubów sportowych wypadają wśród polskich klubów szczególnie dobre i źle?
  • Kluby z których lig wypadają lepiej?
  • Które kluby są liderami odpowiedzialności społecznej w danej lidze?
  • Przykłady dobrych praktyk odpowiedzialności społecznej z polskich klubów sportowych
  • Ogólne rekomendacje na bazie badania – w tym przykład, jak ligi mogą się angażować w odpowiedzialność społeczną

Wstęp do raportu – dla niezdecydowanych

Sport w życiu wielu ludzi zajmuje szczególną rolę – budzi wielkie emocje, w związku z czym na same wydarzenia i przed ekrany regularnie przyciąga szeroką publikę. Sportowi przypisuje się wiele innych, specyficznych cech: możliwość dotarcia przez niego do grup szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym, postrzega się go jako efektywne narzędzie wychowawcze, prozdrowotne, instrument do krzewienia postaw fair play. Odmienność z jaką sport wpływa na życie ludzi powoduje, że wiele instytucji (choćby Komisja Europejska) wyróżnia go wśród innych sektorów gospodarki. Przekonanie o tej roli sportu mają nie tylko wychowawcy czy trenerzy, bazują na niej również przedsiębiorcy i politycy.

Kluby sportowe wpisują się w tą sieć złożonych oczekiwań, w ramach których tradycyjnie próbują łączyć cele doskonałości sportowej, cele ekonomiczne, ale również oddziaływanie społeczne. Klub sportowy jest powszechnie organizacją, która lokalnie budzi największe zainteresowanie społeczeństwa i jest w nie nierozerwalnie wpisany. Decyzje zarządu są szeroko komentowane, mieszkańcy utożsamiają się z organizacją a jej wyniki sportowe są przeżywane przez całe miasta. Sprawia to, że kluby mają uprzywilejowaną pozycję, którą można na wiele sposobów wykorzystać. Z drugiej strony, głośnym echem odbijają się przykłady złego zarządzania, problemy finansowe organizacji czy zachowania chuligańskie w trakcie zawodów.

Te wszystkie cechy sprawiają, że profesjonalny klub sportowy jest szczególnie interesującą jednostką w kontekście analizy odpowiedzialności społecznej. Mimo to, nawet międzynarodowo, nie powstało wiele prób analizy tego zjawiska a tym bardziej jego podsumowania. To badanie jest pierwszą próbą analizy odpowiedzialności społecznej klubów sportowych w Polsce. Podjęliśmy ją, żeby dowiedzieć się, co w ogóle dzieje się w polskich klubach, znaleźć ciekawe przykłady zaangażowania w odpowiedzialność społeczną, a w perspektywie – dać klubom i ich interesariuszom narzędzia, umożliwiające obserwowanie zmian i podejmowanie działań w tym obszarze.

Jak rozumieliśmy odpowiedzialność społeczną? Korzystaliśmy z popularnej definicji ISO 26000, która charakteryzuje ją w skrócie jako wpływ decyzji i działań (produktów, usług, procesów) organizacji na społeczeństwo i środowisko. O ile wykorzystaliśmy taką ogólną definicję, na potrzeby badania opracowaliśmy specyficzne narzędzie do analizy odpowiedzialności społecznej klubów sportowych. Uznaliśmy, że jest to niezbędne, biorąc pod uwagę przywołaną rolę społeczną klubu, jak również – wyzwania, z którymi te organizacje się spotykają. Przykładem takiego wyzwania jest liczba interesariuszy klubu sportowego: oprócz kibiców jest to między innymi organizacja zarządzająca ligą, sponsorzy, lokalna społeczność, zawodnicy, dzieci i młodzież objęta szkoleniem czy samorząd.

Co jest wyjątkowego w tym badaniu? Staraliśmy się, aby cały proces badawczy był możliwie kolektywny. Zespół badaczy pochodził z pięciu uczelni, narzędzie konsultowaliśmy z przedstawicielami sektora, a w kontaktach z klubami pomogli nam przedstawiciele lig. Podczas zbierania danych kontaktowaliśmy się z klubami i wielu ich przedstawicieli podzieliło się z nami dodatkowymi informacjami o swoim klubie. Oprócz tego uwzględniliśmy aż pięć lig – co daje bardzo szeroki przekrój przez kluby z lig zawodowych w Polsce.

Zebrane informacje pokazują trendy w odpowiedzialności społecznej klubów sportowych w Polsce. Ukazują, jak na tym etapie jest rozumiana odpowiedzialność w klubach i umożliwiają wyróżnienie organizacji, które działają w niej na szerszą skalę. Co jednak szczególnie istotne, byliśmy w stanie opracować na ich bazie dobre praktyki i opisać działania odnoszące się do różnych przejawów odpowiedzialności, które szczególnie zasługują na uwagę i mogą stanowić przykład dla innych.

Dodaj komentarz