Jak odpowiedzialna jest Warta Poznań? Jakie są dobre praktyki jej CSR?
Warta Poznań, przynajmniej przez osoby zainteresowane piłkarską PKO BP Ekstraklasą, jest często wymieniana jako klub o spójnej strategii, łączonej z ekologią.
W naszych analizach społecznej odpowiedzialności profesjonalnych klubów sportowych w PKO BP Ekstraklasie Warta Poznań zajmowała w ostatnich dwóch sezonach bardzo wysokie, drugie miejsce. W poszczególnych obszarach odpowiedzialności wyróżniała się szczególnie w obszarze rządzenia i obszarze środowiska.
Poniżej można zobaczyć wyniki Warty Poznań w porównaniu do średniej klubów PKO BP Ekstraklasy w dwóch ostatnich sezonach.
Silne strony społecznej odpowiedzialności Warty Poznań
- Warta ma wyjątkowy wśród polskich klubów sportowych dokument strategiczny, w którym zdefiniowano zarówno przejrzystą misję, cele, jak i konkretny plan działań.
- Wartę Poznań charakteryzuje szeroki zakres podejmowanych mniejszych działań w obszarze środowiska m. in. własna pasieka, akcje sadzenia drzew, niskoemisyjny autokar, akcje sprzątania swojej okolicy. Warta silnie promuje też inne działania proekologiczne, mogąc tym oddziaływać na szerszą społeczność klubu i inspirować do podobnych wyborów. W tym obszarze coraz wciąż się rozwija, m. in. adresując realne problemy wpływu klubu sportowego na środowisko (zmniejszenie negatywnego wpływu opakowań w sklepie klubowym poprzez współpracę z marką Znika (link))
- Obiecującym działaniem strategicznym Warty Poznań jest zaangażowanie się w zrównoważony rozwój w międzynarodowej sieci podobnych organizacji (np. Forever Green). Mogą one wspomóc Wartę w ograniczaniu swojego negatywnego wpływu na środowisko. Chodziłoby m. in. o to, żeby zacząć mierzyć swój wpływ na środowisko i zacząć go celowo mitygować.
- Warta Poznań jest pierwszym klubem w Polsce w którym znajduje się stanowisko pracy współodpowiedzialne za ESG (społeczeństwo, środowisko, ład organizacyjny / rządzenie), to podkreśla istotność (i odpowiedzialność) zagadnienia dla klubu.
Dobre praktyki CSR Warty Poznań
Obszar: Społeczeństwo
Sezon: 2020-2021
Praktyka: Akademia zdrowia
Przejaw: Organizacja informuje o mechanizmach ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży
Warta Poznań stworzyła cykl krótkich filmów, na których prezentowany jest zestaw ćwiczeń służących prewencji urazów, prezentowany przez specjalistę z zakresu fizjoterapii i ortopedii. Jest to wiedza z zakresu autoterapii dla młodych zawodników. Edukacja w tym kierunku była szczególnie istotna w okresie lockdownu, kiedy nie było dostępu do specjalistów.
Obszar: Środowisko
Sezon: 2020-2021
Obszar: Środowisko
Przejaw: Ograniczenie oddziaływania na środowisko poprzez efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi.
Klub czynnie angażuje się w działania z zakresu ochrony środowiska, które są jednym z elementów strategicznych ujętych w planie rozwoju Warty Poznań 2020-2023. Przykładowymi działaniami klubu z zakresu ekologii była umowa na nowy autokaru dla pierwszej drużyny czy otwarcie zielonej pasieki. Nowy autokar, którym podróżuje pierwsza drużyna spełnia najbardziej rygorystyczne normy emisji spalin (spala o 11 l oleju napędowego mniej niż poprzedni) oraz ma zamontowane oszczędne w zużyciu opony. Dodatkowo autokar obrandowany jest #szanujzieleń i #zielonaenergia, które dodatkowo promują i podkreślają zaangażowanie klubu w ekologię.
Obszar: Rządzenie
Sezon: 2020-2021
Praktyka: Plan rozwoju 2020-2023
Przejaw: Organizacja ma przejrzystą wizję rozwoju
Warta Poznań stworzyła dokument dotyczący planu rozwoju klubu w latach 2020-2023. Dokument ten zawiera dokładną analizę strategiczną klubu z użyciem narzędzia SWOT. Klub również przeprowadził badania dotyczące odbiorców klubu, określające profil kibica Warty Poznań, czy też oceny marki Warty Poznań w opinii mieszkańców Poznania.
Plan zakłada rozwój w pięciu filarach: sport, infrastruktura, społeczność, finanse i organizacja. Obejmuje zdefiniowaną misję i wizję organizacji, docelową strukturę przychodów klubu, jak również konkretny plan wykonawczy w pięciu obszarach (sport, infrastruktura, finanse, społeczność, organizacja) do 2023 roku.
Praktyka tworzenia i publikowania planu rozwoju pozwala interesariuszom ocenić efektywność działania organizacji.
Chcesz dowiedzieć się więcej o wynikach najaktualniejszej analizy odpowiedzialności w klubach PKO BP Ekstraklasy?
O analizie odpowiedzialności społecznej klubów PKO BP Ekstraklasy
W analizie społecznej odpowiedzialności wykorzystaliśmy narzędzie charakteryzujące odpowiedzialność społeczną klubów, na którą składają się trzy obszary: społeczeństwo, środowisko i rządzenie. Każdy z obszarów został opisany przejawami odpowiedzialności społecznej, których jest razem 26. Każdy z przejawów jest opisany od dwóch do dziewięcioma binarnymi pytaniami.
Badania w PKO BP Ekstraklasie prowadzimy od 5 sezonów, w ramach Sportimpakt, fundacji Institute for Sport Governance i przy wsparciu uczelni wyższych (ostatnie edycje we współpracy z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego).