fbpx

Wsparcie w budowaniu strategii rozwoju sportu i diagnoz sportu dla samorządu

Nasz zespół ma prawdopodobnie największe doświadczenie w Polsce w realizacji diagnoz sportu i współpracy przy opracowywaniu strategii rozwoju sportu dla jednostek samorządu terytorialnego. Współpracowaliśmy w trzech takich procesach w Mrągowie i województwach kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. W 2019 nasz Paweł Zembura współkoordynował również proces diagnozy sportu we Wrocławiu, a następnie - w 2021 - program rozwoju sportu i aktywności fizycznej we Wrocławiu. Oprócz tego w pandemii Paweł Zembura realizował badania na potrzeby programów strategicznych, np. dla urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego.

Diagnoza sportu

Proces diagnozy odgrywa kluczowe znaczenie w kontekście wypracowania strategii rozwoju sportu odpowiadającej potrzebom różnych grup interesariuszy i mieszkańców. Umożliwia również lepsze zrozumienie posiadanych zasobów w kontekście planowania działań służących rozwojowi sportu. Pracując z samorządami często natykaliśmy się na sprzymierzeńców w rozwoju sportu wykraczając poza obszar potocznie nazywany sportem. Realizując wiele procesów diagnostycznych o partycypacyjnej charakterystyce potrafimy natomiast włączyć w rozmowy bardzo szeroki zakres interesariuszy i wypracować z nimi konkretne rozwiązania. Proces diagnozy to również możliwość zastanowienia się i przedyskutowania obszarów konfliktowych w obszarze sportu (np. finansowania klubów profesjonalnych) czy mechanizmów finansowania sportu w ogóle. Zewnętrzne spojrzenie i analiza dotychczasowych działań może tu sprzyjać wyjściu poza impas.

Strategia rozwoju sportu dla samorządu

Pisanie strategii rozwoju sportu może być natomiast wyzwaniem ze względu na zmieniające się oczekiwania mieszkańców dotyczące sportu. W wielu dokumentach strategicznych widzimy wciąż wąskie spojrzenie na obszar sportu, nieuwzględniające perspektywy mieszkańców, a powielające przekonania m. in. o wadze klubów profesjonalnych i dużych inwestycji infrastrukturalnych jako kluczowych przesłankach sukcesu samorządu. Uczestnicząc w międzynarodowych projektach - np. koordynując merytorycznie powstawanie powstawanie raportu Active Healthy Kids Global Alliance, funkcjonowanie grupy Sport a Zdrowie czy ewaluacji wielu projektów z zakresu upowszechniania aktywności fizycznej mamy unikalną perspektywę na to, jak patrzeć na aktywne społeczeństwo i jak poprawiać uwarunkowania do tej aktywności. Wiemy też, efektywnie upowszechniać aktywność w różnych grupach, wychodząc poza ramy inwestycji infrastrukturalnych i wspierania wciąż tych samych klubów. Wreszcie - mamy też doświadczenie w wypracowywaniu mierzalnych wskaźników do ocen polityk publicznych w obszarze aktywności fizycznej, sportu i zdrowia, umożliwiające oparte na wiedzy zarządzanie tym obszarem.
Zapraszamy do kontaktu samorządy terytorialne, którym zależy na aktywnym i zdrowym społeczeństwie.

Nasza praca jest postrzegana jako dobra praktyka

W raporcie zleconym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pod tytułem "Ocena realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego (JST) w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty odnoszących się do spraw kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych", który opracowała BST Grupa czytamy:

Działania gminy Mrągowo, która przygotowała Strategię rozwoju sportu i wolontariatu sportowego dla Mrągowa „SPORT ZMIENIA” jest dobrym przykładem prac dotyczących przygotowania dokumentu strategicznego. Do prac poza mieszkańcami i pracownikami Urzędu Miasta zaproszono przedstawicieli Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Volunteers for Sport a także wolontariuszy Mazurskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Sportowych. Dostrzegając potencjał aktywności społecznej wśród mieszkańców Gminy, zaproponowano działanie dotyczące rozwój wolontariatu sportowego we wszystkich grupach wiekowych i społecznych.

Jak napisać lepszą strategię rozwoju sportu?

W wielu artykułach na blogu Sportimpakt opisujemy wyzwania, z którymi mierzą się przedstawiciele samorządu w kontekście rozwoju sportu. Zapraszamy do zapoznania się z nimi w linkach

Jaki jest stan aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce i co z tym zrobić?
Czy miasto powinno finansować kluby i sport wyczynowy?
Jak samorząd może efektywnie promować aktywność fizyczną wśród dzieci?
Jak porównać stan sportu w polskich miastach?

Nasi przedstawiciele występują też na największych krajowych konferencjach - poniżej treść prezentacji dr Pawła Zembury na wydarzeniu Dziennika Gazety Prawnej.

Nasza prezentacja z Kongresu Perły Samorządu Gazety Prawnej (2019)