fbpx

Wsparcie w opracowaniu strategii odpowiedzialności społecznej

Oferujemy organizacjom sportowym wsparcie w opracowaniu i wdrożeniu strategii odpowiedzialności społecznej (zrównoważonego rozwoju, ESG).  

Dlaczego tworzyć strategię odpowiedzialności społecznej? 

Coraz więcej interesariuszy (kibiców, sponsorów, samorządu terytorialnego) oczekuje od organizacji sportowych odpowiedzialności społecznej. Coraz częściej organizacje sportowe są też formalnie zobowiązywane do zaangażowania się w tym zakresie.

Przykładowo, od sezonu 2023/2024 poprzez proces licencyjny PZPN kluby piłkarskie grające w Ekstraklasie, 1 Lidze czy Ekstralidze Kobiet są zobowiązane do posiadania i wdrażania strategii rozwoju społecznej odpowiedzialności. Jej brak wiąże się dla organizacji z negatywnymi konsekwencjami.

Dobra strategia i jej wdrażanie to jednak więcej niż formalny wymóg – może stanowić przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa, ułatwiać godzenie różnych oczekiwań interesariuszy i pozyskiwanie nowych umów. Konkretne korzyści ze strategicznego wdrażania odpowiedzialności społecznej opisaliśmy tutaj. W Polsce jest to też szansa by pozytywnie wyróżnić się na tle sektora, który wolno angażuje się w odpowiedzialność społeczną.

Dlaczego Sportimpakt? 

W ramach Sportimpakt od lat zajmujemy się odpowiedzialnością społeczną w sporcie, znamy jej aktualny stan w polskich organizacjach, dobre praktyki i odbiór interesariuszy. Pracowaliśmy dla organizacji wyróżnianych za swoją odpowiedzialność na międzynarodowych forach, stale współpracujemy z europejskimi liderami w myśleniu o odpowiedzialności w sporcie. 

W ramach Sportimpakt w czerwcu 2023 ruszył pierwszy kurs wdrażania odpowiedzialności społecznej w organizacji sportowej opracowany przez dr Pawła Zemburę.

Jak zacząć wdrażać odpowiedzialność społeczną? 

Wsparcie w opracowywaniu i wdrożeniu strategii odpowiedzialności społecznej można podzielić na cztery podstawowe etapy: 

1. Analizy aktualnej odpowiedzialności organizacji 

Ten etap obejmuje analizę aktualnej sytuacji (benchmarking), uwarunkowań zewnętrznych organizacji i jej percepcji wśród interesariuszy.

2. Definiowania odpowiedzialności organizacji (której efektem jest strategia)

Ten etap obejmuje proces priorytetyzacji obszarów odpowiedzialności społecznej, a następnie dookreślanie wizji, celów strategicznych i wskaźników w tym obszarze.

3. Wdrażania strategii (definiowanie i realizacja polityk, programów) 

Ten etap obejmuje definiowanie programów i polityk mających się przełożyć na osiągnięcie założonych celów. Oprócz tego określany jest mechanizm wdrażania strategii w organizacji.

4. Ewaluacji i monitoringu strategii 

Skontaktuj się, jeśli twoja organizacja szuka wsparcia w tym procesie. Pomożemy zaplanować proces i zrealizować poszczególne działania.