fbpx

Stan CSR i ESG w polskim sporcie – podsumowanie webinaru

5.04 i 25.04 przeprowadziliśmy dwie prezentacje dotyczące stanu CSR i ESG w polskim sporcie. Webinary organizowaliśmy w partnerstwie z fundacją Institute for Sport Governance.

Podjęte tematy odejmowały rozumienie CSR i ESG w polskim sporcie, podsumowanie wyników analiz CSR w polskich organizacjach sportowych i perspektywy na zmiany CSR w polskim sporcie. Poniżej można zobaczyć podsumowanie treści tego webinaru.

Krótko o podsumowaniu

W polskim sporcie zawodowym niemal nie funkcjonuje póki co pojęcie ESG czy zrównoważonego rozwoju. Pojawiają się pojedynczy liderzy, jak Warta Poznań, którzy zaczynają kompleksowo myśleć o swoim wpływie na otoczenie i środowisko i go komunikować. Nie ma jednak w Polsce organizacji sportowej, która świadomie raportowałaby pozafinansowo, poza działaniami w obszarze sportu. Sprawozdania związków sportowych obejmują z drugiej strony działania w obszarze społeczeństwo, które w przypadku innych sektorów znalazłyby się w raportach pozafinansowych.

Postrzeganie CSR w polskich organizacjach

W ujęciu przekrojowym CSR w polskim sporcie rozumiany przede wszystkim przez pryzmat działań ukierunkowanych na społeczeństwo, inicjatyw z zakresu sportu powszechnego, edukacji czy profilaktyki zdrowia skierowanych do interesariuszy zewnętrznych. Samo pojęcie CSR (społecznej odpowiedzialności) jest natomiast coraz bardziej rozpoznawalne w organizacjach sportowych, również tych działających w mniejszej skali.

Korzyści z odpowiedzialności – coraz wyraźniejsze

Dopiero pojedyncze organizacje – przede wszystkim największe kluby i związki widzą korzyści z bardziej strategicznego zaangażowania w CSR (Warta Poznań, Legia Warszawa). Ich przykłady pokazują jednak, że również w Polsce można budować przewagę konkurencyjną w oparciu o społeczną odpowiedzialność.

Na poziomie „średnich” ocen w naszych badaniach z zakresu społecznej odpowiedzialności w profesjonalnych ligach zaangażowanie w CSR postępuje bardzo powoli. Dobrze obrazuje to poniższy wykres opisujący średnie wyniki klubów w trzech filarach społecznej odpowiedzialności (społeczeństwa, środowiska i rządzenia) w klubach PKO BP Ekstraklasy. To regularne badanie, które prowadzimy od 5 lat.

W trakcie webinaru rozmawialiśmy też o konkretnych przejawach CSR czy ESG w polskich organizacjach sportowych. Przykład przejawu rządzenia (governance czy ład korporacyjny) w klubach PKO BP Ekstraklasy to posiadanie i publikowanie strategii – które jest sporadyczne. Zaledwie trzy kluby z najwyższej ligi piłkarskiej publikują podobny dokument. Sytuacja wygląda lepiej w polskich związkach sportowych, gdzie aktualny dokument strategiczny publikuje ponad 1/3 związków, co jest również pochodną (niewdrożonych) oczekiwań Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W odniesieniu do uwzględniania swojego wpływu na środowisko, żaden z klubów PKO BP Ekstraklasy nie opublikował swoich regulacji czy polityk, zawierających konkretne cele i działania w tym okresie. Wśród związków sportowych jest jeden związek, który posiada polityki w zakresie mitygowania negatywnego wpływu na środowisko (Polski Związek Motorowy). Wydaje się, że ten obszar jest dostrzegany wyraźniej wśród organizatorów wydarzeń masowych, w tym – w wyniku presji konsumenckiej.

Najciekawsze uwagi o stanie i perspektywach CSR w Polsce od uczestników webinaru

W trakcie webinariu usłyszeliśmy ciekawe komentarze dotyczące uwarunkowań CSR w polskich organizacjach sportowych.

Przedstawicielka PZPN wspomniała, że związek aktualnie pracuje nad swoją strategią w obszarze FSR (football social responsibility) co jest następstwem wymagań UEFA. W związku z publikacją tego dokumentu również inne podmioty wchodzące w skład „rodziny piłkarskiej” (kluby) w Polsce będą wdrażać swoje dokumenty strategiczne i „formalizować” cele pozasportowe.

Prezes profesjonalnego klubu koszykarskiego zwrócił natomiast uwagę, że według niego do przyspieszenia wdrażania CSR przyczyniłyby się przede wszystkim działania „z góry” tzn. formalne regulacje. Z drugiej strony wspomniał, że jego organizacja zaczyna uwzględniać elementy „pozasportowe”, wpisujące się choćby w społeczną rolę klubu, w nową ofertę sponsorską.

Na wdrażanie CSR w organizacjach sportowych będą też wpływały inne zmiany w ich otoczeniu – wdrażanie dyrektywy CSRD, wzrastające oczekiwania konsumentów i innych interesariuszy (w tym- samorządu terytorialnego i sponsorów) i presja międzynarodowych związków sportowych.

Jeżeli interesuje Cię temat CSR w polskim sporcie i chcesz w nim zdobywać kompetencje zainteresuj się naszym najnowszym kursem online: