fbpx

Raport o stanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce (2022) dla samorządów

  • Jak aktywne fizycznie są dzieci i młodzież w Polsce?
  • Na jaką ocenę w różnych obszarach wpisujących się w aktywność fizyczną dzieci i młodzieży (np. sport i zorganizowana aktywność fizyczna, szkoła czy działania rządu) zasługuje sytuacja w Polsce?
  • Co mogą robić samorządy terytorialne, aby pozytywnie wpłynąć na ten poziom aktywności fizyczne?

24 października w ramach projektu Global Matrix 4.0, którego wyniki ogłoszono w ramach konferencji ISPAH w Abu Dhabi, opublikowaliśmy raport dotyczący aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce. Raport kompleksowo, na bazie najlepszych dostępnych danych charakteryzuje aktywność fizyczną dzieci i młodzieży.

W raporcie dotyczącym Polski postanowiliśmy skoncentrować się na potencjale samorządów i rządu, aby poprawić aktualną sytuację. Dlatego, na bazie wyników badania, doświadczenia i najaktualniejszej wiedzy przedstawiliśmy rekomendacje w poszczególnych obszarach. Raport można pobrać klikając obrazek poniżej.

Upowszechnianie aktywności fizycznej i sportu w samorządzie terytorialnym

Pracę nad rekomendacjami bardzo ułatwiła nam obserwacja z bliska procesów opracowywania diagnoz, strategii i programów rozwoju sportu w polskich samorządach, a następnie – prób ich wdrażania. W wielu wcześniejszych tekstach na Sportimpakt zwracałem uwagę na słabości realizowanych na poziomie samorządowym (i rządowym) strategii. Raport – obrazujący negatywne trendy zmian ogólnej sprawności fizycznej (już przed pandemią) potwierdza, że dotychczasowe działania to za mało, a podmioty, które chcą robić rzeczy „po staremu” skazują się na porażkę.

W pracy nad diagnozą i programem rozwoju sportu we Wrocławiu w moim przekonaniu przecieraliśmy szlaki w szerszym, zgodnym z aktualną wiedzą, spojrzeniu na efektywne upowszechnianie aktywności fizycznej. Uświadomiliśmy sobie też, jakie wyzwania ze zmianą paradygmatu myślenia o upowszechnianiu aktywności fizycznej w Polsce trzeba pokonać.

Mam nadzieję, że rekomendacje przedstawione w tym dokumencie będą prowadziły do lepszego zrozumienia słabości, ale i potencjału do zmian w obszarze upowszechniania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce.

Przygotowujemy też cykl szkoleń dla przedstawicieli samorządów zainteresowanych nowoczesnym podejściem do upowszechniania aktywności fizycznej. Więcej można o tym przeczytać tutaj. Zachęcam też do zapoznania się z wcześniejszym artykułami dotyczącymi budowania programów rozwoju sportu i aktywności fizycznej w samorządzie na blogu Sportimpakt (np. 1, 2, 3) i zapisania się do newslettera.

Dodaj komentarz