Jak zmieniła się aktywność fizyczna dzieci w wieku przedszkolnym w pandemii? Niedawno ukazał się nowy raport z badania dla Fundacji Veolia, zrealizowany w ramach Sportowej Akademii Veolia przez Fundację V4Sport. Jego pierwszym autorem jest nasz dr Paweł Zembura.
Pełny raport dostępny jest w poniższym linku.
https://www.sportowaakademiaveolia.pl/raport/BadanieSAVJunior_raport.pdf
Grupą badaną były dzieci w wieku przedszkolnym, w większości z dużych miast (55% z W-wy). W analizie uwzględniono 1352 odpowiedzi rodziców lub opiekunów. Dane zebrane od 20 marca do 7 kwietnia 2021, zaś 27 marca w całym kraju zamknięto przedszkola dla ogółu społeczeństwa. Przełożyło się to na znaczną zmianę sytuacji rodziców i dzieci, którą uwzględniliśmy w badaniu porównując okresy przed i po zamknięciu.
Zmiana aktywności fizycznej dzieci – wybrane wyniki
- 80,5% rodzin w pandemii spędza więcej czasu razem, ale tylko 29,6% spędza więcej czasu rodzinnie w parkach czy na spacerach. 52,2% rodzin deklaruje, że więcej wspólnego czasu spędza na aktywnościach biernych fizycznie.
- 49% rodziców dzieci do 4,5 roku życia i 51% od 4,5 roku życia wskazuje, że ich dziecko w ostatnim tygodniu było mniej aktywne, niż przed pandemią.
- 51% rodziców i opiekunów dzieci do 4,5 lat i 61% dzieci pow. 4,5 lat uważa, że w trakcie zamknięcia przedszkoli ich dziecko spędzało więcej czasu na aktywnościach przed ekranami niż przed pandemią.
- Więcej rodziców i opiekunów deklaruje, że ich dziecko spełniało rekomendacje dotyczące. aktywności fizycznej w pandemii po zamknięciu przedszkoli względem czasu pandemii, gdy przedszkola były jeszcze otwarte.
- 2/3 dzieci w ostatnim tygodniu nie brało udziału w zorganizowanych zajęciach sportowych. Tylko 8,4% dzieci poświęciło na takie zajęcia ponad 2 godziny. 32% dzieci do 4,5 lat i 49% dzieci od 4,5 lat obniżyło swoją aktywność na zorganizowanych zajęciach.
- W pandemii przed zamknięciem przedszkoli dzieci spędzały mniej czasu wolnego przed ekranami.
- Około 3/4 dzieci w wieku do 4,5 lat spędzało do godziny czasu przed ekranami w tygodniu, zaś 54% – w weekendy. W grupie powyżej 4,5 lat było to 67% w tygodniu i 44% w weekendy.
Kluczowe wnioski
Rodzice deklarują, że ich dzieci są mniej aktywne w czasie pandemii. Obniżenie ilości czasu na aktywność fizyczną można upatrywać w braku aktywności zorganizowanej i transportowej, które obniżyły się w połowie przypadków. Jednocześnie rodzice częściej deklarują, że po zamknięciu przedszkoli aktywność ich dzieci wzrosła względem czasu przed ich zamknięciem.
Ponad połowa rodziców dzieci w wieku przedszkolnym deklaruje natomiast zwiększenie ilości czasu przed ekranami w pandemii. Ten odsetek wzrósł po zamknięciu przedszkoli.
Wcześniej publikowaliśmy raport o wpływie pandemii na aktywność dzieci w wieku szkolnym z Dolnego Śląska. Jest dostępny tutaj.