fbpx

Raport CSR klubów PKO BP Ekstraklasy za sezon 2021/22

Jak zmienia się CSR klubów PKO BP Ekstraklasy? Jakie trendy obserwowaliśmy w sezonie 2021/22?

Raport CSR prezentuje wyniki najnowszej edycji badania o odpowiedzialności klubów PKO BP Ekstraklasy za sezon 2021/22, realizowanej przez Sportimpakt i Fundację Institute for Sport Governance, w partnerstwie z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Raport obejmuje trendy zmian średnich ocen klubów w trzech obszarach i 26 przejawach CSR oraz ich dobre praktyki.

Analiza społecznej odpowiedzialności społecznej to projekt zainicjowany w ramach Sportimpakt i Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, którego celem jest informowanie i promocja wiedzy o CSR w sporcie. Nasze raporty obejmowały do tej pory m. in. kluby PKO BP Ekstraklasy, Fortuny 1 Ligi, Plusligi i PGNiG Ekstraligi. Umożliwiają zidentyfikowanie praktyk CSR jak również sposób myślenia o odpowiedzialności i jej trendy. Od 2018 rokrocznie zbieramy dane o klubach PKO BP Ekstraklasy.

Zakres analizy CSR klubów sportowych

Analizę prowadziliśmy w trzech obszarach odpowiedzialności, odpowiadających ESG:

Społeczeństwa – odnoszącego się do wykorzystywania potencjału do pozytywnego wpływu społecznego organizacji, odpowiedzialności względem interesariuszy wewnętrznych (m. in. zawodników akademii, pracowników) i zewnętrznych (społeczności klubu) czy zapobiegania negatywnym zjawiskom powiązanym ze sportem (doping, niepożądane zachowania społeczności, rasizm)

Środowiska – który opisuje oddziaływanie organizacji na środowisko naturalne, zarządzanie zasobami naturalnymi, edukację odnośnie wpływu na środowisko w otoczeniu klubu

Rządzenia – odnosi się do zasad dobrego rządzenia (good governance) czy ładu korporacyjnego, takich jak transparentność organizacji – publikowanie informacji o organizacji, strategii, zarządzie czy demokratyczność.

Każdy z obszarów został opisany przejawami odpowiedzialności społecznej, których jest razem 26. Każdy przejaw odpowiedzialności miał przyporządkowane od dwóch do dziesięciu dychotomicznych (tak/nie) pytań pełniących rolę wskaźników, z których pomocą można było go ocenić. Razem w narzędziu jest 127 takich pytań.

Podstawowe wyniki raportu o CSR

Zebrane dane sugerują, że w obszarze społeczeństwo kluby PKO BP Ekstraklasy nie powróciły do swojej aktywności z okresu przed pandemią. Średnie oceny klubów w obszarze środowiska i rządzenia zmieniały się w bardzo niewielkim zakresie.

Liderem analizy w sezonie 2021//2 jest Legia Warszawa, a wiceliderem Warta Poznań. Te dwa kluby, choć w odmienny sposób, wyraźnie akcentują rolę odpowiedzialności w swojej działalności.

Dodatkowe materiały

W 2022 ukazał się materiał Canal+ Sport o wynikach naszego poprzedniego raportu dotyczącego CSR PKO BP Ekstraklasy. Materiał opublikowano w programie „Ekstraklasa po godzinach” na Canal+ (po 30 kolejce sezonu 2021/22). Wywiad o działaniach wpisujących się w odpowiedzialność klubów w pandemii można też odsłuchać w audycji TOK FM „Jeszcze więcej sportu” dotyczyła m. in. wyników raportu. „Co nasze kluby piłkarskie robią dla społeczeństwa w pandemii?”. 

Szukasz informacji o tym, jak wdrażać CSR w organizacji sportowej? Zainteresuj się naszym kursem online.

Dodaj komentarz