fbpx

Odc#7. Poland Business Run – jak zorganizować największy bieg charytatywny w Polsce?

Jak w ciągu pięciu lat udało się zbudować największy bieg charytatywny w Polsce? I jak zaangażowała się w jego realizację tak wielka ilość firm? 

W kolejnym odcinku Podcastu Sportimpakt rozmawiam z Agnieszką Pleti i Martą Hernik o Poland Business Run – największym biegu charytatywnym w Polsce. Tematami naszej rozmowy są między innymi kwestie organizacyjne tak dużej imprezy i charakterystyka współpracy z jej partnerami.

W podcaście znalazło się wiele praktycznych porad dotyczących nawiązywania współpracy NGO z sektorem prywatnym.

Poland Business Run – kontekst wydarzenia

Projekt Poland Business Run był do tej pory organizowany w ramach Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. W 2016 została wyodrębniona z niej Fundacja Poland Business Run, która od tamtej pory zajmuje się realizacją biegu.

Nadrzędnym celem imprezy jest zbieranie środków na protezy dla osób po amputacjach kończyn. Natomiast inicjatywa ta ma również wiele pomniejszych celów związanych z samą charakterystyką projektu, jak choćby integrowanie lokalnego środowiska biznesowego.

Bussines Run Polska na panelu dotyczącym CSR w sporcie. Wrocław 2016

Poland Business Run odróżnia się od wielu innych biegów między innymi tym, że jest kierowany do firm. Co więcej, firmy angażują się w proces przygotowania i realizacji wydarzenia. Ta współpraca stanowi o unikalności projektu i pomogła mu się urosnąć do obecnych rozmiarów.

A rozmiary i tempo rozwoju są imponujące. Bieg Poland Business Run zorganizowano po raz pierwszy w 2012 w Krakowie, i uczestniczyło w nim 1200 osób. Obecnie bieg odbywa się w siedmiu miastach Polski. W 2016 wzięło w nim udział ponad 17 tysięcy osób z ponad tysiąca firm, a zebrano ponad 1.1 miliona złotych. W samym 2016 umożliwiło to pomoc 52 beneficjentom Fundacji.

Najważniejsze wnioski z wywiadu

Misja biegu może być magnesem dla uczestników, aby osiągnąć dużą skalę sama impreza musi być atrakcyjna dla rzeszy osób. Agnieszka Pleti podkreślała, że motywy uczestnictwa w biegu są różne i nie dla każdego kluczowy będzie cel imprezy. Jest to naturalna kolej rzeczy. Natomiast ogólnie rozumiana atrakcyjność imprezy pozwoli włączyć w nią różne osoby. Przez to będzie ona odpowiadać na potrzeby szerszej grupy odbiorców i zwiększy się jej zasięg działania. W przypadku Poland Business Run kluczową sprawą była między innymi świetna lokalizacja pierwszego biegu w Krakowie. Trasa przebiegała przez samo serce miasta. W kolejnych edycjach również zwraca się uwagę na ten istotny aspekt wydarzenia.

PBR podchodzi elastycznie  do zaangażowania partnerów biznesowych w projekt. Ze współpracujących firm wywodzą się między innymi wolontariusze współorganizujący lokalnie wydarzenia. Również ten element oferty Poland Business Run musi być atrakcyjny dla współpracujących  firm i ich pracowników. Co ważne, indywidualne przyczyny zaangażowania się w projekt są różnorodne. Może to być zarówno forma odpoczynku od codziennych zadań czy szansa sprawdzenia się w nowej roli niekoniecznie ściśle związanej z codziennymi obowiązkami, lub podniesienie kompetencji przy nowych wyzwaniach.

Obecnie w zaangażowaniu kolejnych osób w PBR bardzo pomaga poczta pantoflowa. Istotna jest tu również  elastyczność – w jakiej formie można się włączyć w organizowanie biegu. Dotyczy to zarówno ilości poświęconego czasu, jak i roli przy współtworzeniu wydarzenia.

W skalowaniu projektu kluczowe znaczenie ma elastyczność i pewna autonomiczność, z którą  PBR podchodzi do kolejnych lokalizacji imprezy. W każdym mieście wyznaczone zostają jedna lub dwie osoby współodpowiedzialne za wydarzenie, oraz około 6 osób odpowiedzialnych za konkretne obszary projektu (jak marketing czy sponsoring). Osoby te mogą dobierać kolejnych członków do zespołu, tworząc małe i efektywne grupy zadaniowe.

Jak NGO może zacząć współpracować z biznesem?

Kształt PBR był od początku rezultatem burzy mózgów osób z sektora pozarządowego, biznesu oraz samorządu. Dialog na poziomie projektowania prowadzi do uwzględnienia argumentów i potrzeb wszelkich stron angażujących się w działania. Z perspektywy organizacji pozarządowej jest to pierwsza weryfikacja świadcząca o tym, że projekt może być atrakcyjny również do partnerów prywatnych czy sponsorów.

Agnieszka Pleti podkreśliła, że dla nawiązania takiej współpracy szczególnie ważną rolę odgrywa komunikowanie swoich oczekiwań i otwartość na propozycję. Dobrą praktyką jest tu uwzględnienie indywidualnych potrzeb i zainteresowań pracowników partnera biznesowego oraz budowanie wspólnego projektu na tym fundamencie. W takim modelu rodziły się nowe inicjatywy wokół PBR.

Kilka dodatkowych obserwacji

Business Run Poland bardzo konkretnie komunikuje o celach swoich działań. Bynajmniej nie jest to tylko pomoc osobom po amputacjach. To trafienie do konkretnych i jasno sprecyzowanych osób powoduje, że  angażująca się osoba wie komu pomaga. Komunikacja rezultatów działań dzięki temu jest spójna i nie rozmywa się. W przeciwieństwie do wielu działań charytatywnych nie kończy się również wyłącznie na przedstawieniu zebranej kwoty pieniędzy.

Komunikaty Fundacji związane z biegiem są dostosowane do różnorodnych odbiorców potencjalnie zainteresowanych inicjatywą. Z jednej strony opowiedziane są historie beneficjentów, którzy dzięki protezom podnieśli jakość swojego życia. Z drugiej – pokazani są przedstawiciele firm decydujący się na udział organizacji w wydarzeniu, omawiający korzyści płynące z tego zaangażowania, jak również uczestnictwa w organizacji biegu. Te przekazy, dotyczące zysków wynikających z uczestnictwa w projekcie, są dodatkowo wspierane przez policzalne wartości ekwiwalentu mediowego imprezy.

Dla części partnerów możliwości obliczenia “zwrotu z inwestycji” będzie dodatkowym argumentem za włączeniem się w inicjatywę PBR. Podobne funkcje mogą przynosić publikacje o PBR w bardzo zróżnicowanej prasie: od gazet sportowych przez media społecznościowe do magazynów dla korporacyjnych działów HR. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule “Pomoc cieszy się dobrym PR-em” Dagmary Pakulskiej (link) dotyczącym korzyści firm z zaangażowania się w działania społeczne na przykładzie PBR.

Dodatkowe linki

Strona Poland Business Run (link)

Facebook Poland Business Run (link)

Dodaj komentarz