fbpx

CSR w sporcie w Polsce – rozumienie, przykłady, poziom w organizacjach (na 2023)

Artykuł odpowiada na następujące pytania: Co to jest w ogóle CSR? Popularne definicje społecznej odpowiedzialności (CSR) odnoszą się również do organizacji sportowych. Wedle jednej z nich (ISO 26000) za CSR organizacji określa się: “wpływ jej decyzji i działań (produktów, usług, procesów) na społeczeństwo i środowisko (…)” Wymienia się następujące “obszary” odpowiedzialności: ład organizacyjny, prawa człowieka, … Dowiedz się więcej

Cele zrównoważonego rozwoju (SDG) i organizacje sportowe

Tematem odcinka jest wykorzystanie Celów Zrównoważonego Rozwoju przez organizacje sportowe – szczególnie w kontekście swojej strategii i komunikacji wpływu społecznego. Często słyszymy o wpływie społecznym sportu, który ma tłumaczyć jego wyjątkową rolę w społeczeństwie, jak również związane z tym uprzywilejowanie (np. finansowanie publiczne). Rzadko jednak taka rozmowa schodzi na poziom konkretów – to znaczy: co … Dowiedz się więcej

Odc26. Koronawirus a wyzwania z dobrym rządzeniem w organizacjach sportowych (ligach, klubach) (2)

Jakie wyzwania względem dobrego rządzenia (good governance) w polskim sporcie obrazuje pandemia koronawirusa? Jak standardy rządzenia w klubach i ligach wpisują się w takie wymiary, jak demokratyczność, sprawozdawczość, transparentność czy odpowiedzialność społeczna w wymagającym okresie? Poruszane przykłady obejmują: wypracowywanie rekomendacji względem obniżania wynagrodzeń zawodników i kadry klubów negocjacje ze związkami zawodowymi sportowców i rosnącą rolę … Dowiedz się więcej

Odc#23. Jak mierzyć wpływ społeczny sportu – prezentacja z naszych warsztatów

Zapraszamy do prezentacji, którą wykorzystaliśmy w trakcie warsztatów o mierzeniu wpływu społecznego sportu. Odpowiada na pytania:
– Co to jest wpływ społeczny?
– Jak można rozumieć wpływ społeczny sportu / organizacji sportowych?
– Jak zabrać się do mierzenia wpływu społecznego?
Omawiamy też pięciostopniową sekwencję, porządkującą podejście do mierzenia wpływu społecznego, którą na bazie swojej organizacji / projektu może przerobić słuchacz.

Warsztaty odbyły się pod koniec czerwca 2019, prowadzili je Aleksandra Gołdys i dr Paweł Zembura z Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Co to jest wpływ społeczny?
“logiczne następstwo efektów, w którym wkład (zasoby) i działania organizacji prowadzą do produktów, rezultatów i finalnie do osiągania wpływu społecznego” (Ebrahim i Rangan, 2010)

Dowiedz się więcej

Odc#21. Jak samorząd może efektywnie promować aktywność fizyczną wśród dzieci?

Jak z perspektywy samorządu efektywnie promować aktywność fizyczną i sport wśród dzieci?

Ten odcinek to rozszerzenie mojej prezentacji na Kongresie Perły Samorządu Dziennika Gazety Prawnej, która odbyła się 23 maja 2019 w Gdyni. Od tego Kongresu minęło już trochę czasu, w którym m. in. opublikowaliśmy dwa raporty o upowszechnianiu aktywności fizycznej dla samorządów czy pracowaliśmy nad programem rozwoju sportu we Wrocławiu. W 2022 byłem natomiast pierwszym autorem raportu o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce ze wskazówkami dla samorządów, jak można efektywnie wpływać na ten poziom (link do raportu).

W trakcie Kongresu jednym z omawianych obszarów funkcjonowania samorządu była aktywność fizyczna i uczestnictwo w sporcie wśród dzieci i młodzieży.

Zostaliśmy zaproszeni w celu przedstawienia stanu aktywności fizycznej, jak również zasugerowania efektywnych działań w tym obszarze. Materiał będzie przydatny szczególnie dla przedstawicieli samorządów, którzy niedługo usiądą nad nowymi strategiami rozwoju sportu. Wideo i towarzyszący podcast zawiera informacje, jak wykorzystać w tym procesie nieoczywiste szanse i nie popełnić popularnych błędów.

Dowiedz się więcej

Odc#20. Jak sponsor ocenia ofertę organizacji sportowej i czy bierze pod uwagę jej odpowiedzialność?

Czy wśród czynników analizowanych przez sponsora organizacji sportowej znajduje się odpowiedzialność? I jak w ogóle można rozumieć odpowiedzialność klubu sportowego? Gościem podcastu jest Jowita Twardowska, była dyrektor ds. Komunikacji i CSR Grupy LOTOS a obecnie dyrektor ds. rozwoju w Go Responsible.

Osoba, która odpowiadała za działania w obszarze sponsoringu sportowego marki i jej współpracę z organizacjami sportowymi m. in. zasiadała w radach nadzorczych trzech klubów sportowych z Trójmiasta (Basketball Investments (koszykówka żeńska), Lechia Gdańsk, Trefl Gdańsk (siatkówka męska))- i wie dodatkowo bardzo dużo o odpowiedzialności biznesu. Rozmowa będzie wartościowa szczególnie dla zarządów organizacji sportowych, bo pokazuje perspektywę dużego sponsora w spojrzeniu na taką organizację.

Dowiedz się więcej