Jak odpowiedzialna jest Legia Warszawa? Jakie są dobre praktyki jej CSR?
Legia Warszawa przez większość z ostatnich pięciu sezonów była liderem naszej analizy społecznej odpowiedzialności profesjonalnych klubów sportowych. W poszczególnych obszarach odpowiedzialności wyróżniała się szczególnie w obszarze społeczeństwo i obszarze środowisko. O ile jeszcze niedawno wyróżniała się też w obszarze rządzenie, teraz jej wynik nie jest już tak wysoki na tle innych klubów ligi.
Poniżej można zobaczyć wyniki analiz Legii Warszawa w porównaniu do średniej klubów PKO BP Ekstraklasy w trzech ostatnich sezonach.
Silne strony społecznej odpowiedzialności Legii Warszawa
Największe wyróżniki CSR w Legii Warszawa to:
- działania Fundacji Legii, które mają dużą skalę, są bardzo dojrzałe w rozumieniu myślenia o wpływie społecznym i partnerstwach
- myślenie o środowisku – Legia Warszawa podejmuje i testuje sporo mniejszych działań, które mają mitygować jej wpływ na środowisko
- korporacyjne rządzenie – tzn. dobry dostęp do informacji o zarządzie i radzie nadzorczej wykraczający poza imię i nazwisko, łatwy dostęp do sprawozdań finansowych (i sprawozdań Fundacji Legii)
Dobre praktyki CSR Legii Warszawa
Obszar Społeczeństwo
Praktyka: „Gotowi do Pomocy Uchodźcom z Ukrainy”
Przejaw: Organizacja angażuje się w wolontariat oraz wykorzystuje siłę oddziaływania klubu sportowego w swoim otoczeniu
Sezon: 2021/22
Legia Warszawa wraz z Fundacją Legii poprzez działania pod hasłem „Gotowi do Pomocy Uchodźcom z Ukrainy” adresowała wyzwania związane z atakiem Rosji na Ukrainę. Te inicjatywy to zarówno koordynacja działań dobroczynnych, jak i planowe wsparcie uchodźców np. poprzez uruchomienie punktu pośrednictwa pracy czy punktu edukacyjno-integracyjnego dla dzieci z Ukrainy. Fundacja Legii działała jako koordynator i pośrednik działań pomocowych dla Ukrainy w ramach sieć European Football for Development Network, z których to inicjatyw przekazywano pomoc do Areny Lwów. Należy podkreślić skalę i unikalne doświadczenia Fundacji Legii w adresowaniu wyzwań społecznych, które pojawiły się w jej otoczeniu w latach 2020-22.
Praktyka: „Gotowi do pomocy„
Przejaw: Organizacja angażuje się w wolontariat oraz wykorzystuje siłę oddziaływania klubu sportowego w swoim otoczeniu
Sezon 2020/21
W okresie wysokiego zagrożenia pandemicznego Legia wraz ze swoją fundacją rozpoczęła program wolontariatu, którego celem było dotarcie do najbardziej potrzebujących pomocy seniorów #Gotowidopomocy. W ramach akcji Legia zorganizowała wokół siebie społeczność, która dostarczała posiłki i inne niezbędne artykuły potrzebującym. Dodatkowo dla seniorów uruchomiony został telefon wsparcia, gdzie można było zgłaszać się z bieżącymi problemami lub po prostu porozmawiać. Fundacja wraz ze zmianami regulacji epidemicznym nie zaprzestała działania i dalej kontynuuje pomoc dla najbardziej potrzebujących seniorów. Akcja pomocy seniorom ma na celu chronić najbardziej narażonych na skutki pandemii oraz pośrednio odciążyć szpitale.
Praktyka: Promocja sportu kobiecego
Przejaw: Organizacja promuje sport powszechny
Sezon 2020/21
Legia Warszawa wzięła udział w inicjatywie promującej sport kobiet, która była prowadzona przez sponsora technicznego klubu, czyli firmę Adidas. Akcja o nazwie „Impossible Is Nothing” dąży do zwiększania świadomości opinii publicznej dotyczącej uczestnictwa kobiet w sporcie. Legia ze swojej strony zaangażowała do projektu zawodniczki z kobiecej sekcji piłki nożnej, Legia Warszawa Ladies, które między innymi podzieliły się z czytelnikami portalu newonce.sport swoimi historiami na temat kobiecego sportu.
Legia Warszawa dzięki uczestnictwu w kampanii komunikuje jak istotna dla niej jest promocja sportu kobiecego. Dzięki tej praktyce klub przykłada się do przełamywania barier społecznych dotyczących uczestnictwa kobiet w sporcie.
Obszar Środowisko
Praktyka: Korzystanie z rozwiązań, ograniczających negatywny wpływ na środowisko (w tym – z plastiku)
Przejaw: Organizacja ogranicza oddziaływanie na środowisko poprzez efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi.
Sezon 2021/22
Legia Warszawa w trakcie organizowanych wydarzeń sportowych testowała wykorzystanie eko-kubków. Z kubków, po wpłaceniu kaucji, można korzystać wielokrotnie w trakcie wydarzenia. Inicjatywa ma prowadzić do ograniczenia ilości śmieci, będących efektem wydarzenia sportowego. Wpisuje się ona w większą liczbę działań Legii Warszawa mających ograniczać wpływ klubu na środowisko. Klub wskazuje m. in. na wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w Legia Training Center, korzystanie z hybrydowej floty samochodów czy wprowadzenie do użytku papierowych toreb w Legia FanStore. Wiele z tych działań jest efektem komercyjnych partnerstw organizacji.
Praktyka: Panele fotowoltaiczne, system oświetlania w Legia Training Center
Przejaw: Organizacja ogranicza oddziaływanie na środowisko poprzez efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi.
Sezon 2020/21
W nowopowstałym ośrodku treningowym Legia Training Center zamontowano system paneli fotowoltaicznych pozwalających klubowi na samodzielne i ekologiczne wytwarzanie energii, która w znacznym stopniu pokrywa zapotrzebowanie ośrodka. Dzięki zamontowanej elektrowni słonecznej klub przyczynia się do redukcji wykorzystania energii z innych źródeł.
Obszar: Rządzenie
Praktyka: Transparentność
Przejaw: Organizacja ma przejrzystą strukturę właścicielską, zarządu i rady nadzorczej
Sezon 2019/20
Legia Warszawa była jedynym klubem, który publikował informacje dotyczące składu, wykształcenia i wcześniejszego doświadczenia zawodowego wszystkich członków zarządu oraz członków rady nadzorczej, a także sylwetki dyrektorów pionu sportowego. Ze głównej strony internetowej klubu łatwo dotrzeć również do informacji dotyczących zarządu Fundacji i jej rady nadzorczej. Na stronie Fundacji udostępniono w osiągalnej i uporządkowanej formie sprawozdania finansowe i sprawozdania z działalności zarówno Fundacji Legii jak i Fundacji Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.
Chcesz dowiedzieć się więcej o społecznej odpowiedzialności w klubach PKO BP Ekstraklasy?
O analizie odpowiedzialności społecznej klubów PKO BP Ekstraklasy
W analizie społecznej odpowiedzialności wykorzystaliśmy narzędzie charakteryzujące odpowiedzialność społeczną klubów, na którą składają się trzy obszary: społeczeństwo, środowisko i rządzenie. Każdy z obszarów został opisany przejawami odpowiedzialności społecznej, których jest razem 26. Każdy z przejawów jest opisany od dwóch do dziewięcioma binarnymi pytaniami.
Badania w PKO BP Ekstraklasie prowadzimy od 5 sezonów, w ramach Sportimpakt, fundacji Institute for Sport Governance i przy wsparciu uczelni wyższych (ostatnie edycje we współpracy z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego).