Jak odpowiedzialny jest Lech Poznań? Jakie są dobre praktyki jego CSR?
Lech Poznań przez większość z ostatnich pięciu sezonów zdobywał raczej przeciętne oceny w naszej analizie CSR, która przede wszystkim charakteryzuje zakres zaangażowania w różne praktyki związane z odpowiedzialnością. W poszczególnych obszarach odpowiedzialności wyróżniał się pozytywnie w obszarze społeczeństwo, gdzie w większości sezonów uzyskiwał ponadprzeciętne wyniki. Gorzej niż średnia ocen w PKO BP Ekstraklasie wypadał w obszarach środowisko i rządzenie.
Poniżej można zobaczyć wyniki Lecha Poznań w porównaniu do średniej klubów PKO BP Ekstraklasy w trzech ostatnich sezonach.
Mocne strony społecznej odpowiedzialności Lecha Poznań
Lech Poznań przede wszystkim realizował działania regionalne, skierowane do szerokiej społeczności klubu (interesariuszy zewnętrznych) upowszechniając m. in. sport powszechny czy zdrowie. W ostatnich latach klub rzadziej informował o podobnych, szeroko zakrojonych inicjatywach.
Godna zauważenia jest działalność w akademii Lecha Poznań, dotycząca m. in. wsparcia rodziców i młodych zawodników w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego przez edukację i bezpośrednie wsparcie.
Dobre praktyki CSR Lecha Poznań
Obszar Społeczeństwo
Sezon: 2017/2018
Praktyka: Lech Razem #MocniRAZEM #LechRAZEM
Przejaw: Organizacja promuje sport powszechny/zdrowie
Lech Poznań to jeden z większych klubów piłki nożnej w Polsce, o istotnej pozycji w najbliższej okolicy i w regionie, który na różnych poziomach angażuje się w życie lokalnej społeczności.
W tym celu Lech Poznań skupił wiele swoich działań z zakresu społecznej odpowiedzialności w projekcie „Lech Razem”. Klub, bazując na posiadanych zasobach (jak dobrze rozwinięty system szkolenia dzieci i młodzieży) oraz sztabie szkoleniowym i szerszej kadrze, postanowił wszystkie działania podejmowane samodzielnie lub wspólnie z innymi podmiotami kierować na cel upowszechniania sportu powszechnego, promocji aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród mieszkańców regionu, szczególnie dzieci i młodzieży.
Projekty te są opracowywane zarówno przez sam klub jak i przez klub we współpracy z lokalnymi instytucjami. Do największych projektów należy m.in. Lech na Landach, który za cel stawia sobie promocję zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Wielkopolski. Projekt polega na odwiedzaniu przez piłkarzy Lecha miejscowości w obrębie województwa wielkopolskiego oraz poza nim, organizowaniu na miejscu, przy współpracy z Lech Poznań Football Academy, pokazowego treningu piłki nożnej, darmowych konsultacji dietetycznych, treningowych i lekarskich oraz umożliwienia spróbowania różnych dyscyplin sportowych. Lech jest również aktywnym parterem dużych imprez sportowych w regionie, jak poznański maraton i półmaraton. Kolejnym przykładem działań Lecha jest akcja „Lech na Zimę”, gdzie piłkarze podczas wspólnych spotkań i treningów namawiają do niezaprzestawania aktywności fizycznej w sezonie zimowym.
Sezon: 2020/21
Praktyka: Trener mentalny drużyny juniorów młodszych i trampkarzy
Przejaw: Organizacja stwarza warunki do profesjonalnego rozwoju pracowników i wolontariuszy
Klub umożliwia zawodnikom juniorów młodszych i trampkarzy z akademii pracę z trenerem mentalnym. Dzięki zajęciom z psychologiem młodzi piłkarze zyskują możliwość rozwoju w sferze mentalnej, której stymulacja pozwala na poprawę pracy grupy, jak i indywidualnie – zawodnika. Na zajęciach ćwiczona jest m.in. technika prawidłowej komunikacji w grupie, radzenia sobie ze stresem, czy wyznaczania i realizowania celów sportowych oraz pozasportowych. Przedstawiane są im różne ćwiczenia i techniki, dzięki którym mogą się rozwinąć jako piłkarz, ale także jako człowiek. Praktyka ta przygotowuje młodych piłkarzy do lepszej pracy w treningu piłkarskim, oraz jest formą prewencji, która pozwala wyposażyć zawodników w środki zaradcze do pokonywania różnego rodzaju trudności, czy problemów, które mogą ich spotkać w karierze zawodnika.
Sezon: 2020/21
Praktyka: Zdrowa kuchnia
Przejaw: Organizacja promuje zdrowie/ profilaktykę zdrowia/ zachowania prozdrowotne (inne niż sport powszechny czy aktywność fizyczna)
Na stronie internetowej akademii Lecha Poznań można znaleźć w aktualnościach cykl artykułów poświęcony prawidłowemu żywieniu. Artykuły dotykają tematyki np. prawidłowego nawodnienia sportowca. Publikacja treści związanych z prawidłowym żywieniem sportowca jest pomocnym narzędziem, które pomaga w rozwoju zawodnika. Dzięki takim działaniom rodzice czy też opiekunowie zawodników akademii, ale też sami zawodnicy, mają łatwy dostęp do wartościowych materiałów, które są przygotowane przez specjalistów.
O analizie odpowiedzialności społecznej klubów PKO BP Ekstraklasy
W analizie społecznej odpowiedzialności wykorzystaliśmy narzędzie charakteryzujące odpowiedzialność społeczną klubów, na którą składają się trzy obszary: społeczeństwo, środowisko i rządzenie. Każdy z obszarów został opisany przejawami odpowiedzialności społecznej, których jest razem 26. Każdy z przejawów jest opisany od dwóch do dziewięcioma binarnymi pytaniami.
Badania w PKO BP Ekstraklasie prowadzimy od 5 sezonów, w ramach Sportimpakt, fundacji Institute for Sport Governance i przy wsparciu uczelni wyższych (ostatnie edycje we współpracy z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego).