fbpx

Strategia odpowiedzialności społecznej w procesie licencyjnym PZPN

W procesie licencyjnym PZPN od sezonu 2023/2024 znalazły się po raz pierwszy Kryteria Odpowiedzialności Społecznej w Piłce Nożnej.   W związku z tym kluby Ekstraklasy, Fortuny 1 Ligi i Ekstraligi Kobiet muszą wdrożyć strategię odpowiedzialności społecznej zgodną z UEFA Football Sustainability Strategy 2030 oraz właściwymi wytycznymi UEFA.   Ta strategia powinna obejmować przynajmniej następujące kwestie:   a)  równość … Dowiedz się więcej

Jak znormalizować relację miast z klubami wyczynowymi?

W trakcie prowadzenia diagnozy sportu dla Miasta Wrocław miałem okazję przyjrzeć się bliżej relacjom polskich miast z klubami wyczynowymi. W moim przekonaniu są one powszechnie jednostronne na czym długoterminowo tracą wszyscy, a najwięcej – sami mieszkańcy. Dla nikogo nie jest niespodzianką, że w polskich miastach funkcjonują różne drogi wspierania wyczynowych klubów zorganizowanych w formie spółek: … Dowiedz się więcej

Czy finansować sport wyczynowy (np. kluby)? Perspektywa miasta

Ten tekst jest przyczynkiem do zastanowienia się nad tym czy jednostki samorządu terytorialnego powinny finansować sport wyczynowy, a jeżeli tak, to w jakim stopniu powinny to robić. Odnoszę się przede wszystkim do miast, bo to ich w największym stopniu dotyka zagadnienie. Artykuł stanowi kontynuację serii o planowaniu nowoczesnej strategii sportu w samorządzie w Polsce. We … Dowiedz się więcej

Benchmarking sportu w polskich miastach, czyli – jak porównać ich stan?

W analizie tego, co dzieje się w danej organizacji kluczowy jest punkt odniesienia, który umożliwia porównanie jej stanu i uwarunkowań z podobnymi podmiotami. W innym przypadku prowadzimy diagnozę w próżni – ograniczając sobie możliwość np. określenia, co jest silną bądź słabą stroną naszej organizacji. W tym tekście najpierw charakteryzuję, czym jest benchmarking i dlaczego może … Dowiedz się więcej

Odc#21. Jak samorząd może efektywnie promować aktywność fizyczną wśród dzieci?

Jak z perspektywy samorządu efektywnie promować aktywność fizyczną i sport wśród dzieci?

Ten odcinek to rozszerzenie mojej prezentacji na Kongresie Perły Samorządu Dziennika Gazety Prawnej, która odbyła się 23 maja 2019 w Gdyni. Od tego Kongresu minęło już trochę czasu, w którym m. in. opublikowaliśmy dwa raporty o upowszechnianiu aktywności fizycznej dla samorządów czy pracowaliśmy nad programem rozwoju sportu we Wrocławiu. W 2022 byłem natomiast pierwszym autorem raportu o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce ze wskazówkami dla samorządów, jak można efektywnie wpływać na ten poziom (link do raportu).

W trakcie Kongresu jednym z omawianych obszarów funkcjonowania samorządu była aktywność fizyczna i uczestnictwo w sporcie wśród dzieci i młodzieży.

Zostaliśmy zaproszeni w celu przedstawienia stanu aktywności fizycznej, jak również zasugerowania efektywnych działań w tym obszarze. Materiał będzie przydatny szczególnie dla przedstawicieli samorządów, którzy niedługo usiądą nad nowymi strategiami rozwoju sportu. Wideo i towarzyszący podcast zawiera informacje, jak wykorzystać w tym procesie nieoczywiste szanse i nie popełnić popularnych błędów.

Dowiedz się więcej

Odc#17. Najnowszy raport o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce (2018)

Jak na tle innych krajów wygląda aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce? Gdzie, w odniesieniu do upowszechniania aktywności fizycznej, dajemy sobie radę, a gdzie – sytuacja jest szczególnie trudna?

Uwaga – ukazał się już nasz raport o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce za 2022. Możesz go przeczytać tutaj (link).

W podcaście rozmawiam z dr Agatą Korcz z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, moją współautorką Raportu o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce za rok 2018.

Raport, o którym rozmawiamy, opublikowaliśmy w trakcie listopadowej konferencji Global Matrix 3.0 (2018) w Australii i jest on najnowszym podsumowaniem stanu wiedzy o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w niemal 50 krajach w międzynarodowym projekcie Active Healthy Kids Global Alliance. To wpływowy projekt, do którego odwoływano się Polsce m. in. w uzasadnieniach działań Ministerstwa Sportu i Turystyki. Poniższy tekst omawia m. in. główne wyniki projektu w odniesieniu do aktywności fizycznej dzieci w Polsce.

Dowiedz się więcej