fbpx

Analiza CSR klubów PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2019/2020

Dokument charakteryzujący odpowiedzialność społeczną klubów PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2019/2020 można pobrać klikając w poniższy link.

Uwaga – Najnowszą wersję raportu, za sezon 2021/22 możesz natomiast pobrać tutaj.

Zakres analizy CSR klubów PKO BP Ekstraklasy

Kluby PKO BP Ekstraklasy to jedne z najbardziej wpływowych organizacji sportowych w Polsce, będące barometrem całego sektora sportowego, ale też wzorcem dla mniejszych organizacji. Warto obserwować, jak funkcjonują i w co się angażują – bo to one wyznaczają w Polsce wiele trendów – w tym tych przynależących do CSR.

Raport dotyczy zakresu działań klubów PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2019/2020 wpisujących się w odpowiedzialność społeczną, w okresie do pandemii (dane zbieraliśmy do końca lutego 2020). To kontynuacja badań, które podjęliśmy w 2017/2018 i realizowaliśmy również w 2018/2019. Dzięki temu w dokumencie śledzimy również zmiany, które dokonały się w obszarze CSR na przestrzeni lat. Raport powstał we współpracy z fundacją Institute for Sport Governance.

Charakterystykę zaangażowania klubów zmierzono z wykorzystaniem wcześniej opracowanego narzędzia dotyczącego specyficznie CSR profesjonalnych klubów sportowych. W analizie dobra ocena klubu oznacza wyróżniający się zakres działań odpowiedzialnych społecznie. Ze względu na przyjętą metodologię badania klub musiał nie tylko podejmować działania, ale również o nich informować. W raporcie znalazły się również dobre praktyki odpowiedzialności społecznej z klubów oraz nasze rekomendacje do rozwoju CSR w tych organizacjach w przyszłości.

Podsumowanie wyników analizy CSR klubów PKO BP Ekstraklasy

Sezon 2019/2020 obrazuje wcześniej obserwowane trendy odpowiedzialności społecznej klubów PKO BP Ekstraklasy, angażujących się przede wszystkim w obszarze społeczeństwa. W tym obszarze na plus należy odnotować więcej partnerstw w odniesieniu do działań z zakresu promocji zdrowia czy dostrzeganie i wspieranie międzynarodowych inicjatyw i projektów (szczególnie w obszarze promocji i profilaktyki zdrowia).

W pojedynczych klubach, co widać najlepiej na bazie działalności Fundacji Legii Warszawa, te działania społeczne z roku na rok coraz bardziej się profesjonalizują. Inne wartościowe programy, jak Ekstra Fan i Ekstra Fan Ladies, w których bierze udział Lechia Gdańsk, są podtrzymywane i rozszerzane. Ogólniejszym trendem w tych badaniach było otwieranie się i informowanie o współpracach z partnerami: czy to samorządem terytorialnym czy lokalnymi organizacjami.

W obszarze środowisko zmieniło się od ostatniego badania niewiele i wciąż dzieje się tu mało. Z drugiej strony obserwowaliśmy pierwsze obiecujące kroki zainteresowania środowiskiem wśród klubów w postaci konferencji Legii Warszawa o smogu czy współpracy Akademii Śląska Wrocław w Wrocławskimi Wodociągami.

Rządzenie zmienia się na plus, a to ze względu na powszechniejsze publikowanie sprawozdań finansowych przez kluby i znaczną ilość informacji, którymi organizacje dzielą się odnośnie szkolenia. Wciąż niewiele klubów przedstawia sylwetki kadry zarządzającej i rady nadzorczej. Rzadkością jest też transparentność względem relacji z samorządem terytorialnym, które są bardzo aktualnym tematem.

Założona wcześniej procedura i przyjęte narzędzie nie umożliwiły analizy działań klubów w okresie pandemii Covid-19. Jest to czas próby, również dla klubów, który zasługuje na oddzielną analizę. Jednocześnie warto zauważyć, że nowa rzeczywistość (np. uszczuplone budżety samorządów terytorialnych, ograniczenia w liczbie kibiców na stadionie), stawia wyzwania w relacjach klubów z ich interesariuszami, co będzie również oddziaływało na charakterystykę odpowiedzialności społecznej tych organizacji.

Dodaj komentarz