fbpx

Cele zrównoważonego rozwoju (SDG) i organizacje sportowe

Tematem odcinka jest wykorzystanie Celów Zrównoważonego Rozwoju przez organizacje sportowe – szczególnie w kontekście swojej strategii i komunikacji wpływu społecznego.

Często słyszymy o wpływie społecznym sportu, który ma tłumaczyć jego wyjątkową rolę w społeczeństwie, jak również związane z tym uprzywilejowanie (np. finansowanie publiczne). Rzadko jednak taka rozmowa schodzi na poziom konkretów – to znaczy: co dokładnie zmienia sport i jak efektywnie wykorzystać jego potencjał. 

W podcaście koncentrujemy się na Celach Zrównoważonego Rozwoju jako ramie, która umożliwia konkretne myślenie i komunikowanie wpływu społecznego organizacji sportowych. Prześledzimy też, jak w praktyce organizacje z obszaru sportu mogą i wykorzystują Cele Zrównoważonego Rozwoju.

We wstępie przedstawiam koncepcję Celów Zrównoważonego Rozwoju a następnie dwóch gości: Miłosz Marchlewicz z FOB i Arek Mierkowski z MSIS przedstawiają swoje doświadczenia z Celami Zrównoważonego Rozwoju w swoich organizacjach.

Dlaczego myślenie o wpływie społecznym jest istotne z perspektywy organizacji sportowej? 

Najłatwiej jest to wytłumaczyć na konkretnym przykładzie.

Wsparcie klubów wyczynowych (z wykorzystaniem grantów) przez samorząd opiera się w swoim założeniu na pojęciu interesu publicznego – czyli upraszczając – wartości publicznej takiego wsparcia. Nikt się nie zastanawia i rzadko kto próbuje zdefiniować, jaka jest konkretnie ta domniemana wartość publiczna. 

Obecnie, w wyniku pandemii COVID-19 budżety samorządów terytorialnych znacząco się skurczą, a ten interes publiczny wynikający ze wspierania organizacji sportowych będzie na wielu poziomach analizowany i kwestionowany. 

Tymczasem będąc w stanie konkretnie zobrazować, jak klub przyczynia się np. do zrównoważonego rozwoju na lokalnym poziomie, przedstawiciel klubu sportowego byłby w stanie przedstawić argumenty za istotnością wsparcia organizacji. Bez możliwości przedstawienia takiej argumentacji trudno wyobrazić sobie w podobnej sytuacji możliwość nawiązania dialogu z samorządem. Sport w odniesieniu do istotności będzie bowiem za służbą zdrowia czy edukacją.

Profesjonalizacja w myśleniu o wpływie społecznym zapewnia również tak istotną z perspektywy efektywności organizacji przejrzystą wizję tego, na czym klub czy związek chce się w swojej działalności koncentrować. Pisałem o tym wcześniej TUTAJ.

Cele Zrównoważonego Rozwoju a sport – wstęp

Dzisiejszy podcast ma za zadanie przedstawić jeden z konceptów, który może służyć skonkretyzowaniu myślenia o wpływie społecznym organizacji sportowych i szerzej rozumianego sportu. 

Tym narzędziem są Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDGs). Z jednej strony jest to najszerzej rozpoznawany koncept dotyczący zrównoważonego rozwoju na świecie i pod tym względem jest bardzo uniwersalny, z drugiej – to narzędzie bardzo popularne w biznesie i przez biznes powszechnie wykorzystywane m. in. w myśleniu i komunikowaniu swojego wpływu na społeczeństwo i środowisko.

Cała rozmowa miała być możliwie praktyczna dla przedstawicieli organizacji, które są zaangażowane w sport, aby pokazać im przykłady i wartość wykorzystania Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Do rozmowy zaprosiłem dwóch praktyków, którzy na co dzień pracują z Celami Zrównoważonego Rozwoju. Pierwszy to Miłosz Marchlewicz z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Miłosz opowiedział o tym, jak Cele Zrównoważonego Rozwoju są w Polsce wykorzystywane do raportowania pozafinansowego przez biznes, a także, jak powszechnie korzystają z nich polskie i międzynarodowe organizacje sportowe. Zasugerował też istotne źródła, które mogą przydać się organizacji poszukującej drogi, żeby wzmocnić myślenie o swoim wpływie społecznych czy raportowanie takiego wpływu.

Piłki promujące Cele Zrównoważonego Rozwoju wykorzystywane w Fair Play Programie

Drugim gościem jest Arek Mierkowski z Młodzieżowego Stowarzyszenia Inicjatyw Sportowych – w skrócie MSIS. MSIS to organizacja, która wywodzi się z Mrągowa ale obecnie działa w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wykorzystuje sport jako nośnik do osiągania różnych celów społecznych np. podnoszenia umiejętności społecznych młodzieży. W swojej flagowej inicjatywie nazwanej Fair Play Programem MSIS wykorzystuje Cele Zrównoważonego Rozwoju do pokazania swojego wpływu, ale program zakłada też edukację o samych Celach.

Czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju

Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, czyli dokument z 2015 roku uchwalony przez ONZ, zawiera 17. Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 powiązanych z nimi zadań, które mają umożliwić “przekształcenie świata na lepsze”. Agenda i wyznaczone cele to kontynuacja Milenijnych Celów Rozwoju.

Cele są opracowane by zachować balans między wymiarami zrównoważonego rozwoju, odnoszącymi się do środowiska, gospodarki i rozwoju społecznego.

Co istotne, w agendzie podkreśla się znaczącą rolę sportu na rzecz postępu społecznego. Zwrócono między innymi uwagę, że sport może prowadzić do promowania tolerancji i szacunku, wzmacniania pozycji kobiet i młodych ludzi, a także, że może wpływać na realizację celów dotyczących zdrowia, edukacji i inkluzywności.

Czyli – mamy prostą agendę z szeroko rozpoznawalnym zestawem celów, w której zwrócono uwagę na istotną rolę sportu dla postępu społecznego (i jego wkład do realizacji celów). Wydaje się to znakomitą szansą na zaadresowanie wspomnianej “ogólnikowości” wpływu społecznego sportu, z jaką powszechnie się spotykamy. Wiele o wartości oparcia się na SDG można znaleźć w poniższym webinarium.

Ważna myśl z tej prezentacji:

„Biznes coraz myśli o sobie w perspektywie wpływu społecznego i Celów Zrównoważonego Rozwoju i tego samego oczekuje od swoich partnerów – szczególnie organizacji sportowych.”

Cele Zrównoważonego Rozwoju w organizacjach sportowych

O tym, jak w praktyce organizacje mogą odnosić się do Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz jak popularne są one w sektorze sportu zapytałem Miłosza Marchlewicza z Forum Odpowiedzialnego Biznesu – organizacji, która posługuje się Celami na co dzień.

Miłosz opowiadał: 

  • Jak przedsiębiorstwa wykorzystują SDG w strategii, komunikacji i raportowaniu pozafinansowym? 
  • Jaka jest popularność korzystania z Celów Zrównoważonego Rozwoju w organizacjach sportowych?
  • Jak organizacje sportowe mogą wykorzystać SDG (i jak już to robią)? 

Cele Zrównoważonego Rozwoju w praktyce działań organizacji z obszaru sportu

W drugiej części rozmawiam z Arkadiuszem Mierkowskim z Młodzieżowego Stowarzyszenia Inicjatyw Sportowych o tym, jak jego organizacja konsekwentnie wykorzystuje Cele Zrównoważonego Rozwoju. MSIS wykorzystuje sportu jako narzędzie do osiągania różnych celów społecznych.

Program Fair Play to sztandarowa inicjatywa MSIS

Pytania

  • Jak wykorzystujecie Cele Zrównoważonego Rozwoju w Fair Play Programie? Skąd ten pomysł?
  • Dlaczego wykorzystujecie SDG w swoich programach?
  • Czy możesz opowiedzieć o przykładach wykorzystania SDG we współpracy z biznesem?

Uzupełniające źródła

  • Najnowsza (już 18) edycja Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki” to kompleksowa informacja o tym, co dzieje się w odniesieniu do CSR w Polsce. Raport opiera się w swojej strukturze na SDG. Zawiera między innymi tekst Miłosza Marchlewicza o postępie w odniesieniu do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (LINK)
  • Oficjalne odniesienia Celów Zrównoważonego Rozwoju do sportu (LINK)
  • Nasza analiza odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych w Polsce (LINK)
  • Strona Fair Play Programu Młodzieżowego Stowarzyszenia Inicjatyw Sportowych, w której znalazły się odwołania do Celów Zrównoważonego Rozwoju (LINK)

Dodaj komentarz