Projekt
Fundacja Lotto Milion Marzeń i Ministerstwo Sportu i Turystyki zleciło Uniwersytetowi Warszawskiemu analizę, która umożliwiłaby lepsze zrozumienie, dlaczego odsetek odpadających z aktywności sportowej młodych ludzi na etapie gimnazjum jest tak wysoki. Jako część tego projektu prowadziliśmy ewaluację planowanej kampanii telewizyjnej, kierowanej do gimnazjalistów i w zamyśle promującą aktywność fizyczną.
Problem
Okres gimnazjum łączy się ze znacznym obniżeniem aktywności fizycznej młodzieży. Badania ilościowe nie dają możliwości zrozumienia kompleksowości tego problemu.
Jednym z elementów badania było również testowanie pomysłów na kampanię medialną promującą lekcje wychowania fizycznego wśród dziewczyn.
Co robiliśmy
Na badaniu wykorzystano pogłębioną analizę literatury i dostępnych danych oraz metody jakościowe. Do wykorzystanych metod należały wywiady grupowe z młodzieżą, rodzicami, nauczycielami oraz kilkudniowe badania etnograficzne prowadzone w zróżnicowanych rodzinach.
Wartość dla Fundacji Lotto Milion Marzeń i MSiT
Obie instytucje potrzebują wiedzy, która umożliwi im konstruowanie programów społecznych i kreowanie polityk sportowych: konkretnych, skutecznych, wpisujących się we współczesny tryb życia młodych. Badanie ułatwia naszkicowanie modelu takich działań.
Analiza innych badań pokazuje, jak jednowymiarowo bada się zwykle w Polsce aktywność fizyczną – w niemal zupełnym oderwaniu od innych aspektów życia. Tymczasem wytrwanie w sporcie jest sumą wielu różnorodnych, zwykle pozasportowych uwarunkowań. Nasze badanie z różnych perspektyw ukazywało złożoność zagadnienia aktywności fizycznej gimnazjalistów. Analiza miała charakter aplikacyjny - planowania interwencji o narodowej i lokalnej skali. Oprócz tego pogłębione badania aplikacyjne pomogły w dostosowaniu komunikacji atrakcyjności aktywności fizycznej do tej grupy.