fbpx

Odc#14. Bezpieczeństwo w sporcie – wywiad z Jackiem Purskim

W 14 odcinku podcastu tematem jest odpowiedzialność klubu sportowego i zagadnienie bezpieczeństwa w sporcie. Podcast jest zapisem wywiadu z Jackiem Purskim, prezesem Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego i członkiem Międzynarodowej Organizacji Innowatorów Społecznych ASHOKA. Jacek pracował przy znacznych projektach powiązanych z przeciwdziałaniem radykalizacji również w obszarze sportu i tego między innymi dotyczył wywiad.

Skrót najważniejszych myśli

“Sport jest świetnym nośnikiem pracy społecznej (…). To sposób na dotarcie szczególnie do młodego człowieka (…). Futbol jest językiem, który potrafi łączyć (…) może być platformą, na której można edukować i nauczać wartości jak wielokulturowość, tolerancja czy otwartość.”

Temat bezpieczeństwa, zapobiegania radykalizacji jest w sporcie bardzo aktualny. Łączy się bardzo silnie z zagadnieniami inkluzywności i otwartością. Negatywnym przykładem działań, które w tym kontekście przedstawił Jacek jest ograniczanie liczby obcokrajowców w rozgrywkach polskiej Ekstraklasy. Obniża ono potencjał edukowania o wielokulturowości poprzez sport, jak również nie wpłynie pozytywnie na możliwości rozwoju młodych polskich piłkarzy.

Odpowiedzialność społeczna jest według Jacka bardzo żywym tworem. W kontekście klubu sportowego odnosi się do różnorodnych zagadnień, jak transparentność zarządzania, działania na rzecz środowiska, dostępność obiektów sportowych dla osób niepełnosprawnych czy wykorzystanie sportu do promocji zdrowego odżywiania.

W kontekście wdrażania rozwiązań prowadzących do ograniczania radykalizacji kluby sportowe mogą mieć bardzo dużo do zaproponowania. Natomiast problemem jest realna chęć zmiany, a nie ograniczanie się do działań promocyjnych i fasadowych. Drugim zagadnieniem jest odwaga klubów, która dotyczy choćby jasnego zdefiniowania problemów powiązanych ze środowiskami pseudokibiców.

Pierwszym krokiem działań klubu w kontekście poprawy bezpieczeństwa jest współpraca międzysektorowa z interesariuszami, którzy zajmują się bezpieczeństwem stadionowym, czyli m.in. z policją, ekspertami ds. radykalizacji, edukatorami czy wychowawcami. Chodziłoby o tworzenie grup, które wsparłyby działania klubów w obszarze zapobiegania radykalizacji, ekstremizmowi czy identyfikacji obecności symboliki czy haseł rasistowskich na stadionach i w ich okolicy. Potrzebny jest też stanowczy sprzeciw klubów wobec takich zachowań choćby poprzez etyczne deklaracje na stronach klubu i jednoznaczną komunikacją.

Jeśli interesuje cię odpowiedzialność społeczna klubów to właśnie opublikowaliśmy narzędzie, które umożliwia jej pomiar. Można je ściągnąć tutaj.

Jacek zwrócił uwagę, że kluby w tym obszarze działają bardzo reaktywnie, reagując czasami sprzeciwem na podobne, dokonane już zachowania. Nie deklarują jednak jasno sprzeciwu wobec jakichkolwiek form dyskryminacji, nie mają też strategii ukierunkowanej na eliminowanie takich działań. Tymczasem kluby mają duży potencjał do prowadzenia działalności edukacyjnej w takim obszarze, choćby poprzez zaproszenie zawodników do prowadzenia lekcji, którego jednak nie wykorzystują.

Czytelników zainteresowanych tematem bezpieczeństwa odsyłamy na stronę Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego.

Dodaj komentarz