fbpx

Analiza CSR klubów Fortuny 1 Ligi 2019/2020

Publikujemy pierwszą analizę odpowiedzialności społecznej klubów Fortuny 1 Ligi, prowadzoną w sezonie 2019/2020. Opracowaliśmy ją we współpracy z Institute for Sport Governance.

Raport pobierzesz TUTAJ.

Analiza jest rozszerzeniem naszych wcześniejszych raportów dt. CSR w polskim sporcie. W sezonie 2017/2018 wraz z dużym zespołem badaczy w różnych instytucji przeprowadziliśmy pierwszą analizę odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych, którą również znajdziesz na stronie.

Celem analizy było lepsze zrozumienie odpowiedzialności społecznej klubów Fortuny 1 Ligi. Zebraliśmy w niej informacje, co w odniesieniu do odpowiedzialności społecznej dzieje się w klubach, jaki jest zakres ich określonych praktyk w obszarze odpowiedzialności i czym poszczególne kluby się wyróżniają. W badaniu uwzględniliśmy okres do rozpoczęcia ograniczeń polskiej gospodarki i życia społecznego w związku z pandemią Covid-19.

Obszary i przejawy odpowiedzialności społecznej, które analizowaliśmy w odniesieniu do klubów Fortuny 1 Ligi

Kluby Fortuny 1 Ligi należą do największych organizacji sportowych w Polsce i, szczególnie lokalnie, są bardzo wpływowe. Stanowią istotną część regionalnej rzeczywistości, są związane z wieloma innymi organizacjami, samorządem terytorialnym i skupiają wokół siebie znaczną społeczność. W ostatnim czasie Fortuna 1 Liga znacznie się sprofesjonalizowała. To sprawia, że z jednej strony jej kluby mają wiele szans na partnerstwa i zaangażowanie w obszarze CSR, z drugiej – że znajdują się w centrum społecznego zainteresowania i mają szczególne wyzwania powiązane z odpowiedzialnością. Wydaje się, że ten potencjał jest przez wiele klubów dostrzegany, tak samo jak przez samą organizację zarządzającą ligą.

W raporcie kolejno charakteryzujemy metodologię badania, jego wyniki i ich interpretację, przedstawiamy dobre praktyki klubów i wreszcie – rekomendacje dla organizacji.

Dobre praktyki z klubów Fortuny 1 Ligi i rekomendacje

Zachęcamy szczególnie do zapoznania się z dobrymi praktykami. Jest co najmniej kilka klubów, które realizują ciekawe programy w obszarze społecznym np. Akademia Zdrowia FKS Stal Mielec, GKS 1962 Jastrzębie w ramach działań Fundacji Familia czy Trener Osiedlowy Chrobrego Głogów. Dobrą praktyką dotyczącą raportowania jest Podbeskidzie Bielsko-Biała, które m. in. opublikowało sprawozdanie z pracy zarządu, a sprawozdanie finansowe jest wyczerpujące i przystępne.

Pozytywnie należy ocenić profesjonalizowanie się akademii czy komórek zajmujących się szkoleniem. W klubach Fortuny 1 Ligi widać wiele przykładów zrozumienia tematu złożoności rozwoju młodego zawodnika i związane z tym np. działania mające na celu edukację i włączenie w ten proces rodziców (PGE FKS Stal Mielec, GKS Tychy, Sandecja Nowy Sącz), przejrzystość procesu szkolenia (GKS 1962 Jastrzębie, PGE FKS Stal Mielec), czy poważne podejście do zdrowia zawodników – jak publikowanie procedury pourazowej (PGE FKS Stal Mielec) czy szczegółowych informacji o ubezpieczeniach. 

Z drugiej strony w analizie obserwowaliśmy, że kluby Fortuny 1 Ligi na tym etapie wąsko rozumieją swoją odpowiedzialność społeczną. Są to przede wszystkim działania skierowane do otoczenia klubu (dzieci i młodzieży z pobliskich szkół i niedalekich osiedli), łączące promocję klubu i sportu dla wszystkich. Mimo wspomnianych dobrych praktyk, większość inicjatyw ma charakter doraźnych akcji, z których wykorzystaniem trudno osiągnąć realny wpływ społeczny. Wiele do zrobienia jest w obszarze środowiska i transparentności organizacji.

Rekomendacje z analizy dobrze wpisują się też w odpowiedzialność społeczną w niższych ligach piłki nożnej oraz innych ligach zawodowych w Polsce.

Dodaj komentarz