fbpx

CSR klubów PKO BP Ekstraklasy – raport za sezon 2022/2023

Kluby PKO BP Ekstraklasy są poddawane coraz większej presji dotyczącej swojej odpowiedzialności. Kibice oczekują od nich transparentności i uzasadnionych decyzji biznesowych.

Wdrażane są nowe wymogi dotyczące zrównoważonej polityki finansowej a dodatkowo, w ramach procesu licencyjnego PZPN, obowiązują je nowe kryteria odpowiedzialności.

Jak kluby dają sobie radę z tymi wymogami? Światło na sytuację rzuca nasz nowy raport „Analiza odpowiedzialności klubów PKO BP Ekstraklasy za sezon 2022/2023”.

Powrót do przedpandemicznych poziomów CSR klubów

Wzięcie pod lupę osiemnastu ekstraklasowych klubów pozwoliło ocenić stan rzeczy na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce i zobaczyć, jak jego przedstawiciele radzą sobie w trzech obszarach: społeczeństwa, środowiska i rządzenia (good governance / ładu korporacyjnego). Średnie oceny ze wszystkich obszarów za zeszły sezon wyniosły 30%; 37% w obszarze społeczności, 18% w obszarze środowiska i 34% w obszarze rządzenia. Średni wynik klubów jest najwyższy w sześcioletniej historii analiz i może sugerować pozytywny impuls po długoletniej stagnacji w myśleniu o odpowiedzialności w klubach PKO BP Ekstraklasy.

„W PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2022/23 na poziomie średnich ocen klubów widać progres w zaangażowaniu w odpowiedzialność. Za znaczną część poprawy wyników odpowiadają jednak pojedynczy liderzy – kluby, które rozszerzają i w coraz bardziej strategiczny sposób podchodzą do swojej odpowiedzialności” – komentuje wyniki przeprowadzonego badania jego autor dr Paweł Zembura. „Nie ma jednak wątpliwości, że w niektórych przejawach odpowiedzialności kluby potrzebują więcej wsparcia i zewnętrznej presji, by chcieć (i móc) się dostosować.”

Liderzy (i maruderzy) odpowiedzialności

Liderem analizy wśród klubów PKO BP Ekstraklasy okazał się Widzew Łódź, a na kolejnych miejscach znalazły się Warta Poznań i Legia Warszawa. To Widzew angażował się w najszerszy zakres działań i wdrażał procedury wpisujące się w obszar społeczeństwa i rządzenia. W obszarze środowiska niekwestionowanym przodownikiem jest natomiast Warta Poznań.

Widzew Łódź uporządkował myślenie o swojej odpowiedzialności w klubie koncentrując się na obszarze społecznym. Współpracuje w nim z wieloma zewnętrznymi partnerami na rzecz ogromnej społeczności skupionej wokół organizacji.

Warta Poznań jako pierwsza organizacja sportowa w Polsce opublikowała politykę środowiskową, strategię ESG, przedstawia też już drugi holistyczny dokument strategiczny z jasnymi odniesieniami do odpowiedzialności.

Legia Warszawa wyróżnia się działaniami Fundacji Legii, której inicjatywy mogą stanowić wzór dojrzałego spojrzenia na rolę klubu sportowego w swoim otoczeniu i efektywnego wykorzystania jego potencjału.

Wciąż jednak spełnianie choćby podstawowych przejawów dotyczących odpowiedzialności, jak upowszechniania aktywności fizycznej i sportu powszechnego, wsparcia kibiców w dotarciu na stadiony w inny sposób niż samochodem osobowym czy publikowanie informacji o zarządzie i rady nadzorczej, nie jest powszechne.

Wymogi i perspektywy na CSR klubów PKO BP Ekstraklasy w przyszłości

Wydawałoby się, że o zewnętrzną presję nie ma się co obawiać – przynajmniej na poziomie deklaracji dbają o to organizacje zrzeszające kluby piłkarskie. Poprawa sytuacji w kontekście społecznej odpowiedzialności w klubach wpisuje się choćby w dokumenty przyjęte przez Polski Związek Piłki Nożnej, jak choćby „Strategię zrównoważonego rozwoju piłki nożnej w Polsce na lata 2023-2027”.

Jest to jasny kierunek rozwoju, który stawia w zdecydowany sposób na bardziej strategiczne podejście i w zdecydowany sposób kładzie nacisk na działania związane z równością, integracją czy ochroną środowiska. Na zachodzące zmiany w podejściu do odpowiedzialności wpływ mają także wpływ coraz bardziej zintensyfikowana wymiana wiedzy i doświadczeń polskich klubów z międzynarodowymi organizacjami.

Wyzwaniem jest jednak wdrożenie założeń ambitnych dokumentów a także edukacja kadr i szerszej społeczności związanej z piłką nożną.

Więcej informacji o badaniu społecznej odpowiedzialności klubów

Badanie to ponad 120 szczegółowych, zerojedynkowych pytań dotyczących różnych przejawów odpowiedzialności klubów wpisujących się w trzy obszary odpowiedzialności: społeczeństwo, środowisko i rządzenie.

To szósta edycja badania odpowiedzialności w klubach PKO BP Ekstraklasy. W ostatnim sezonie analizowaliśmy też kluby Fortuna 1 Ligi i Orlen Ekstraligi kobiet. O dotychczasowych działaniach w tym wpływowym projekcie można przeczytać tutaj.

Raport przygotowany został we współpracy organizacji: Sportimpakt, Institute for Sport Governance i Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Autorami badania są: dr Paweł Zembura i Jakub Lichwierowicz.