fbpx

Pogoń Szczecin – wyniki analizy społecznej odpowiedzialności (CSR)

Pogoń Szczecin jest jednym z pozytywnie wyróżniających się zakresem działań w obszarze CSR klubów w PKO BP Ekstraklasie, choć oceny klubu charakteryzują się dużą zmiennością w poszczególnych sezonach.

Na tle innych klubów PKO BP Ekstraklasy Pogoń Szczecin zdobywała w ostatnich dwóch sezonach wyższe niż średnie oceny w obszarze społeczeństwo i środowisko. Szczególnie w sezonie 2020/2021 jej ocena w obszarze społeczeństwo była najwyższa (wraz z Legią Warszawą) w lidze. Pogoń Szczecin przeciętnie natomiast wypada pod kątem obszaru rządzenia.

Na tle innych klubów Pogoń w ostatnich czterech sezonach zawsze była w pierwszej szóstce pod względem średnich ocen w trzech obszarach odpowiedzialności.

Wyniki Pogoni Szczecin na tle średniej PKO BP Ekstraklasy można zobaczyć na poniższej grafice.

Silne strony społecznej odpowiedzialności Pogoni Szczecin

  • Złożone działania prospołeczne, skierowane do społeczności klubu
  • Dobre regulacje (w tym uwzględniające rodziców) w akademii Pogoni Szczecin
  • Wiele działań na rzecz promocji alternatywnych (do samochodu osobowego) sposobów docierana na wydarzenia sportowe

Dobre praktyki CSR Pogoń Szczecin

Obszar: Społeczeństwo

Sezon: 2019/2020

Praktyka: Pogoń kilogramy

Przejaw: Organizacja promuje zdrowie/ profilaktykę zdrowia/ zachowania prozdrowotne (inne niż sport powszechny czy aktywność fizyczna)                                   

Nadwaga i otyłość oraz choroby z nimi powiązane stanowią jedne z największych wyzwań dla zdrowia publicznego na świecie. Akcja Pogoni Szczecin adresuje ten problem.

„Pogoń kilogramy” to program realizowany przez Pogoń Szczecin, mający na celu promowanie wśród kibiców zdrowego trybu życia. Adresowany jest do fanów i fanek z nadmierną masą ciała. W 2018 roku odbyła się trzecia edycja programu. Jego formuła polega na wybraniu około dziesięcioosobowej grupy (spośród stu kilkudziesięciu zgłoszonych osób), która w ramach cyklu spotkań korzysta z porad dietetyka, pod okiem instruktorów uczestniczy w zajęciach fitness oraz wykonuje różnorodne ćwiczenia zaplanowane przez trenerów Pogoni. W ramach akcji klub współpracuje z piekarnią Asprod oraz centrum medycznym Dom Lekarski. Partnerzy są gospodarzami spotkań, w ramach których uczestnicy programu otrzymują praktyczne wskazówki dotyczące zbilansowanej diety, a także sprawdzają zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej w swoich organizmach.

Promowanie zdrowego trybu życia Pogoń Szczecin definiuje jako naturalną misję klubu sportowego. Postrzegane jest ono jako wyraz odpowiedzialności społecznej, wynikającej ze specyfiki obszaru działalności klubu oraz możliwości, jakie oferuje zasięg oddziaływania organizacji na otoczenie.                                    

Osoby, które zrzucą najwięcej kilogramów lub wyróżnią się w inny sposób zaangażowaniem, otrzymują nagrody. Najbardziej zaangażowani uczestnicy danej edycji otrzymują ponadto gadżety klubowe oraz zaproszenie do strefy VIP na mecz Pogoni. Długość trwania programu (niemal trzy miesiące) zwiększa szanse na trwałe zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej do stylu życia uczestników.                                           

Klub mierzy efektywność programu weryfikując postępy w redukcji masy ciała u uczestników.

Sezon: 2019/2020

Praktyka: Trening mentalny, turniej i kodeks rodzica

Przejaw: Edukacja rodziców, których dzieci trenują piłkę nożną

Pogoń Szczecin, poza działaniami skierowanymi bezpośrednio do zawodników Akademii, jakość szkolenia kształtuje również poprzez edukację rodziców swoich podopiecznych – osoby będące często największym autorytetem wśród dzieci oraz ze względu na swoją obecność, mające znaczący wpływ na rozwój młodych piłkarzy.

W Akademii organizowane są treningi mentalne dla rodziców. Są to spotkania cykliczne, podczas których uczestnicy dowiadują się jak wspierać swoje dzieci po przegranym meczu. Poznają także dobre praktyki kibicowania oraz metody wsparcia dziecka w dążeniu do celu, budowania w nim pewności siebie, czy zachowania regularności treningów. Innym z działań edukacyjnych jest  miniturniej „Tata i Ja ” mający na celu budowanie rodzinnych relacji poprzez wspólną grę w piłkę nożną – pasję, wysiłek, rywalizację, współpracę. Pomimo nazwy w zmaganiach uczestniczą również mamy, zarówno na boisku, jak i w roli kibica.

Akademia posiada także opublikowany na stronie internetowej Kodeks Rodzica, z którym zapoznanie, i którego przestrzeganie jest warunkiem przyjęcie dziecka do Akademii. Z dokumentu rodzice dowiadują się, że wynik nie jest najważniejszy. Istotna jest natomiast pasja, chęć rozwoju, nauka samodzielności, obowiązkowości, zasad fair play czy poprawa samopoczucia dziecka, dzięki grze w piłkę. Kodeks przypomina rodzicom, że porażka jest nieodzownym elementem życia i sportu, z której dziecko ma czerpać naukę i w której powinno mieć wsparcie osoby dorosłej.

Zasady kierowane do rodziców negują spełnianie przez nich ich ambicji. Wykluczają negatywne emocje. W centrum stawiają rozwój i dobro dzieci. Przypominają także o autorytecie trenera oraz dobrych praktykach kibicowania.

Sezon: 2020/2021

Praktyka: Laptopy dla uczniów

Przejaw: Organizacja promuje siłę oddziaływania klubu sportowego w swoim otoczeniu

Piłkarze i trenerzy Pogoni Szczecin zebrali pieniądze, dzięki którym zakupiono 25 komputerów dla uczniów Centrum Mistrzostwa Sportowego oraz jeden laptop dla ucznia z SP w Dębicach. W wyniku wsparcia uczniowie mogli uczestniczyć w nauczaniu zdalnym, które przez długi okres pandemii było koniecznością. Jednorazowa akcja, którą zorganizowała Pogoń Szczecin jest przykładem zaangażowania w pomoc z wykorzystaniem wizerunku zawodników i trenerów klubu, która jest odpowiedzią na bieżące problemy lokalnej społeczności. Praktyka pokazuje, że klub nie jest obojętny na potrzeby lokalnej społeczności.

Obszar: Środowisko

Sezon: 2019/2020

Praktyka: Promocja alternatywnych środków transportu na wydarzenie sportowe

Organizacja wspiera w korzystaniu i promuje alternatywne środki transportu na wydarzenia sportowe, ograniczając w ten sposób negatywny wpływ swoich wydarzeń na środowisko.

Klub poprzez swoją stronę internetową promuje alternatywne sposoby dotarcia na wydarzenie sportowe. Informuje jakimi środkami transportu można dostać się na stadion i na którym przystanku wysiąść. Pokazuje, gdzie znajdują się najbliższe stacje roweru miejskiego i ile zajmuje przejście piechotą na stadion z centrum Szczecina. Wreszcie – w porozumieniu z Miastem zapewnione są dodatkowe środki komunikacji miejskiej w dni meczowe.

W ten sposób nie tylko ogranicza się ślad węglowy wydarzeń, ale również podnosi satysfakcję kibiców z udziału w wydarzeniu choćby zmniejszając czas dotarcia na stadion czy łatwiejsze i szybsze znalezienie miejsca parkingowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o społecznej odpowiedzialności w klubach PKO BP Ekstraklasy?

O analizie odpowiedzialności społecznej klubów PKO BP Ekstraklasy

W analizie społecznej odpowiedzialności wykorzystaliśmy narzędzie charakteryzujące odpowiedzialność społeczną klubów, na którą składają się trzy obszary: społeczeństwo, środowisko i rządzenie. Każdy z obszarów został opisany przejawami odpowiedzialności społecznej, których jest razem 26. Każdy z przejawów jest opisany przynajmniej dwoma binarnymi pytaniami.

Badania w PKO BP Ekstraklasie prowadzimy od 5 sezonów, w ramach Sportimpakt, fundacji Institute for Sport Governance i przy wsparciu uczelni wyższych (ostatnie edycje we współpracy z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego).