fbpx

Upowszechnianie aktywności fizycznej i sportu – w samorządzie i w Polsce

W ramach Sportimpakt i wcześniej – Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego promujemy aktualną wiedzę dotyczącą:

  1. poziomu aktywności fizycznej i sportowej w Polsce
  2. działań i rekomendacji dotyczących dobrych polityk w obszarze upowszechniania aktywności fizycznej, sportu i strategii rozwoju sportu na poziomie krajowym i samorządowym

Za najistotniejszy projekt w tym obszarze uważamy zaangażowanie w ramach projektu Active Healthy Kids Global Alliance, największej światowej sieci analizującej i porównującej aktywność fizyczną dzieci i młodzieży. W 2022 opublikowaliśmy już trzecie kompleksowe podsumowanie poziomu aktywności fizycznej i sportowej dzieci i młodzieży w Polsce.

Doświadczenia zespołu Sportimpakt to też m. in. praca nad pierwszymi dokumentami strategii rozwoju sportu w polskich samorządach (np. w Mrągowie). dr Paweł Zembura jest też współautorem diagnozy i programu rozwoju sportu we Wrocławiu. Regularnie jest też zapraszany do wystąpień na konferencjach poświęconych upowszechnianiu aktywności fizycznej i sportu m. in. Sportbiz 2020, 2023 czy Kongres Perły Samorządu w 2019.

Poniżej można zapoznać się z wybranymi materiałami i opiniami dotyczącymi dobrych polityk w tym obszarze.

Raport o stanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce z 2022 przygotowany dla samorządów

Artykuł – benchmarking sportu w polskich miastach, czyli – jak porównać ich stan?

Artykuł o znormalizowaniu relacji klubów wyczynowych z miastami będący pochodną analizy finansowania klubów wyczynowych w Polsce

Oferta i doświadczenie w budowaniu strategii rozwoju sportu w polskim samorządzie

Raport o zmianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w pandemii, przygotowany dla województwa dolnośląskiego