fbpx

Jak wygląda CSR klubów PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet?

W najnowszym raporcie przedstawiamy pierwszą CSR klubów PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet. Raport koncentruje się na okresie pandemii (tzn. od marca 2020). Wykorzystaliśmy w nim standardową metodologię, z której korzystaliśmy we wcześniejszych analizach m. in. PKO BP Ekstraklasy i Fortuny 1 Ligi. Dokument obejmuje wyniki, ich omówienie i rekomendacje dla klubów.

Raport można pobrać poprzez ten LINK.

Najważniejsze wnioski z analizy

Pod względem średnich wyników kluby obu lig wypadają słabo. Średni wynik w sezonie 2020/2021 wyniósł 6% w PGNiG Superlidze i zaledwie 4% w przypadku PGNiG Superligi Kobiet.

Notowaliśmy niewielkie różnice odnośnie ocen w poszczególnych obszarach odpowiedzialności. W PGNiG Superlidze najwyższą ocenę kluby uzyskały w obszarze społeczeństwa – 8%, niższe w odniesieniu do rządzenia (6%) i środowiska (4%). W PGNiG Superlidze Kobiet najwyższe oceny były w obszarze rządzenie (7%) a niższe – w odniesieniu do społeczeństwa (3%) i środowiska (3%).

Obie ligi mają pojedynczych, pozytywnie wyróżniających się liderów. W PGNiG Superlidze Łomża Vive Kielce zdobyła znacznie wyższe oceny w obszarze społeczeństwo (25%) i środowisko (24%). W PGNiG Superlidze Kobiet MKS FunFloor Perła Lublin zdobył aż 32% w obszarze rządzenie i 10% w obszarze środowisko.

Omówienie wyników CSR klubów PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet w poszczególnych obszarach

W obszarze społeczeństwo działania klubów opierają się na incydentalnych, doraźnych inicjatywach. Wyróżniającym się klubem jest Łomża Vive Kielce, aktywnie realizuje działania o charakterze społecznym m. in. z zakresu zdrowia, promocji zdrowego odżywiania i nauki języków obcych dla młodzieży. Prowadzi też działania ukierunkowane na promocję sportu powszechnego dla dzieci i integruje osoby z niepełnosprawnościami.

W obszarze środowisko działania klubów są sporadyczne lub praktycznie niemożliwe do zidentyfikowania. Łomża Vive Kielce może jednak pochwalić się różnymi działaniami m.in. edukacją kibiców, pracowników i zawodników w zakresie ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko oraz promowaniem działań w tym zakresie. Klub wykorzystuje także technologie umożliwiające mniejsze zużycie wody oraz prowadzi działania wpisujące się w koncepcję zrównoważonego rozwoju.

W obszarze rządzenie słabo wypadało udostępnianie informacji przez kluby. Wyróżniający się w tym obszarze MKS FunFloor Perła Lublin na swojej stronie opublikował strukturę własnościową organizacji, czy strukturę akcjonariuszy. Wymienił też z imienia i nazwiska wszystkich członków zarządu klubu oraz członków rady nadzorczej. Ponadto skład zarządu i rady nadzorczej klubu jest zrównoważony ze względu na płeć – członkami i członkiniami tych ciał są zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Więcej o CSR w sporcie w Polsce możesz przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz