W ramach Fundacji Institute for Sport Governance publikujemy najnowszy raport o odpowiedzialności społecznej klubów Fortuny 1 Ligi w sezonie 2020/21. Raport jest kontynuacją naszych analiz odpowiedzialności społecznej w klubów z kluczowych zawodowych lig sportowych w Polsce.
LINK do raportu.
Podsumowanie raportu o CSR klubów Fortuny 1 Ligi
Zebrane dane pozwalają stwierdzić, że pandemia oddziaływała raczej negatywnie na zaangażowanie w odpowiedzialność społeczną wśród klubów Fortuny 1 Ligi. Po pierwsze, różnorodne restrykcje znacznie ograniczyły ich zaangażowanie w obszarze społecznym, o którym zwykle myślą przedstawiciele klubów, opisując CSR swojej organizacji. Wyłączone zostały działania skierowane do grup definiowanych przez kluby jako ich najistotniejsi interesariusze, czyli do kibiców i szerszej lokalnej społeczności klubów (m.in. placówek edukacyjnych). Na kluby nałożono nowe obowiązki związane np. z odpowiedzialnością za przestrzeganie obostrzeń odnoszących się do wydarzeń sportowych, które dla większości z nich były nowością.
Jednocześnie pojedyncze kluby „kanalizowały” energię swoich kibiców w różnorodnych działaniach charytatywnych i dobroczynnych, w tym – na rzecz osób na pierwszej linii walki z pandemią. Działania te trudno byłoby zwykle wpisać w aktualne definicje odpowiedzialności społecznej, które koncentrują się raczej na wpływie samej organizacji na społeczeństwo i środowisko raczej niż na działaniach „dodatkowych”. Pandemia to też wyzwania dla klubów, które przykładowo musiały więcej uwagi poświęcić na komunikację ze swoimi interesariuszami poprzez media. Widzimy tu potencjał do większej presji na wzrost transparentności klubów.
W raporcie opisaliśmy więcej przykładów oddziaływania pandemii na kluby. Jesteśmy wdzięczni przedstawicielom klubów za uczestnictwo w wywiadach i za wsparcie samej ligi w zbieraniu danych.
Przeprowadziliśmy też analizę „ilościową” działań, na potrzeby której dane zbieraliśmy z wykorzystaniem specjalnie opracowanego narzędzia. W analizie kluby Fortuny 1 Ligi w sezonie 2020/21 uzyskały średnią ocenę 16% w obszarze społeczeństwo, 3% w obszarze środowisko i 22% w obszarze rządzenie. W porównaniu do poprzedniego sezonu zanotowały regres obszarze społeczeństwo i nieznacznie lepsze oceny w obszarze środowisko i rządzenie. W poszczególnych wymiarach odpowiedzialności pozytywnie wyróżniał się Chrobry Głogów w odniesieniu do obszarów społeczeństwo oraz środowisko i Miedź Legnica w odniesieniu do obszaru rządzenia.
Więcej o CSR w sporcie w Polsce możesz przeczytać tutaj.