fbpx

Diagnoza sportu w Mrągowie

W Mrągowie współuczestniczyliśmy w pierwszym w Polsce procesie partycypacyjnego tworzenia Diagnozy i Strategii rozwoju sportu.

Wiele strategii w Polsce powstaje po to, by trafić na przysłowiową półkę. Dzieje się tak dlatego, że w ich pisanie nie są włączeni ludzie, których dokument będzie dotyczył (w przypadku sportu, np. trenerzy, nauczyciele, lekarze). Sam proces tworzenia strategii jest również oderwany od codziennej pracy mających ją współrealizować urzędników.

W 2012 roku władze miasta Mrągowo zdecydowały się podjąć ryzyko zaproszenia do tworzenia diagnozy i strategii rozwoju sportu wszystkich zainteresowanych tematem mieszkańców.

W ciągu 9 miesięcy w mieście współrealizowaliśmy szereg warsztatów, w których każdorazowo brało udział przynajmniej 40 osób. W ten sposób z powstałym dokumentem od początku identyfikowało się wielu mieszkańców miasta. Dzięki przeprowadzonej diagnozie działacze sportowi odkryli nowe przestrzenie potencjalnej działalności – zorganizowali wcześniej deficytowe zajęcia dla kobiet i podjęli współpracę przy organizacji imprez sportowych. W efekcie procesu powstały dokumenty diagnozy i strategii, w gminie zatrudniono dedykowanemu sportowi pracownika i powołano radę sportu, która zobowiązana została do monitorowania wdrażania strategii.

Diagnoza sportu w Mrągowie i cały proces jej towarzyszący został szczegółowo opisany w bazie dobrych praktyk partycypacji:  

http://dobrepraktyki.decydujmyrazem.pl/x/913429

O obecnych działaniach w obszarze sportu w Mrągowie można przeczytać na stronie:

http://www.sportzmieniamragowo.pl/