Poniżej ściągniesz kompleksowe narzędzie do analizy odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych.
O dokumencie
Publikacja obejmuje również opis metodologii zbierania danych i definicje przyjęte w pierwszej analizie odpowiedzialności społecznej klubów sportowych. Jest ona rezultatem wspólnego projektu badaczy i praktyków zainteresowanych CSR w sporcie w Polsce realizowanej w ramach Sportimpakt, z której raport opublikowaliśmy w 2018. Projekt koordynuje Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Indeks odpowiedzialności społecznej klubów sportowych – czyli rdzeń dokumentu
Na indeks odpowiedzialności społecznej składają się trzy obszary: społeczeństwo, środowisko i rządzenie.
W obszarze społeczeństwo analizowaliśmy odpowiedzialność wobec społeczności klubu. Przykładowo – czy prowadzi on programy dotyczące upowszechniania sportu lub czy reaguje w przypadku negatywnych wydarzeń na stadionie.
W obszarze środowisko sprawdzaliśmy, czy organizacja stara się ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko np. poprzez edukację społeczności klubu o zachowaniach umożliwiających jego redukcję.
Obszar rządzenie wpisuje się w „dobre rządzenie” (good governance) i odnosił się m. in. do transparentności organizacji rozumianej choćby jako publikowanie wyczerpujących informacji o zarządzie klubu.
Każdy z trzech obszarów jest opisany przejawami odpowiedzialności społecznej, których jest razem 22. Każdy przejaw odpowiedzialności społecznej ma dodatkowo przyporządkowane od 2 do 10 dychotomicznych (tak/nie) pytań, z których pomocą można go ocenić.
Będziemy wdzięczni za uwagi dotyczące narzędzia. Uwaga: na blogu znajdziesz informacje o kontynuacjach projektu (m. in. aktualizacji narzędzia).