Ewaluacja projektu PZU Trasy Zdrowia Fundacji PZU
Na zlecenie Fundacji V4Sport, operatora projektu PZU Trasy Zdrowia Fundacji PZU, Centrum Wyzwań Społecznych przeprowadziło kompleksową ewaluację projektu. Projekt PZU Trasy Zdrowia to kompleksowo zaprojektowany program sportowo-zdrowotny skierowany do gmin poniżej 50 tys. mieszkańców.
Na podstawie badań obejmujących etnografię, wywiady i obserwację wypracowaliśmy zbiór najlepszych praktyk dotyczących diagnozy lokalnej w obszarze nowej infrastruktury sportowej. Następnie ocenialiśmy, jak lokalne społeczności wykorzystują inwestycję i które koncepcje funkcjonowania Tras Zdrowia są najefektywniejsze. W tym celu nasi badacze prowadzili wywiady, uczestniczyli w lokalnych warsztatach i opracowywali studia przypadku na bazie lokalnych wizyt i analiz. Cały projekt zakończono raportem.
Analiza uwarunkowań obniżania się aktywności fizycznej w okresie gimnazjum dla Fundacji Lotto Milion Marzeń i MSiT
Fundacja Lotto Milion Marzeń i Ministerstwo Sportu i Turystyki zleciło Uniwersytetowi Warszawskiemu analizę, która umożliwiłaby lepsze zrozumienie, dlaczego odsetek odpadających z aktywności sportowej młodych ludzi na etapie gimnazjum jest tak wysoki. Oprócz tego prowadzono ewaluację projektowanej kampanii telewizyjnej, kierowanej do gimnazjalistów i w zamyśle promującą aktywność fizyczną.
Obie instytucje potrzebują wiedzy, która umożliwi im konstruowanie programów społecznych i kreowanie polityk sportowych: konkretnych, skutecznych, wpisujących się we współczesny tryb życia młodych. Badanie ułatwia naszkicowanie modelu takich działań.
Diagnoza sportu w województwie warmińsko-mazurskim
Nie można wyznaczać celów i tworzyć dalekosiężnych planów bez przeprowadzenia dogłębnej diagnozy obszaru, który chce się zmienić. Na wstępnym etapie wszelkich planów konieczne jest badanie, które pozwoli wyróżnić funkcjonalne i dysfunkcjonalne mechanizmy rządzące daną dziedziną. Aby tego dokonać warto opierać się obok analiz ilościowych także na badaniach jakościowych.
W obszarze sportu powstaje wyjątkowo mało tego typu analiz.
Badacze Centrum Wyzwań Społecznych prowadzili diagnozę sportu w województwie warmińsko-mazurskim. Na Warmii i Mazurach diagnozę oparto o liczne wywiady z najważniejszymi aktorami świata sportu w województwie , analizę polityki sportowej kilkunastu gmin i pogłębione studia przypadków w reprezentatywnych miejscowościach.
Diagnoza rozwoju sportu w Mrągowie
W Mrągowie zespół CWS uczestniczył w pierwszym w Polsce procesie partycypacyjnego tworzenia Diagnozy i Strategii Rozwoju Sportu. W 2012 roku władze miasta Mrągowo zdecydowały się podjąć ryzyko zaproszenia do tworzenia diagnozy i strategii rozwoju sportu wszystkich zainteresowanych tematem mieszkańców.
W ciągu 9 miesięcy w mieście zrealizowano szereg warsztatów, w których każdorazowo brało udział min. 40 osób. Dzięki przeprowadzonej diagnozie działacze sportowi odkryli nowe przestrzenie potencjalnej działalności. Zorganizowali między innymi wcześniej deficytowe zajęcia dla kobiet i podjęli współpracę przy organizacji imprez sportowych. W efekcie procesu powstały dokumenty diagnozy i strategii, zatrudniono dedykowanego sportowi pracownika i powołano radę sportu, która została zobowiązana do monitorowania wdrażania strategii.
Diagnoza sportu kobiet w Polsce
Zespół CWS od samego początku zajmuje się diagnozą sportu kobiet w Polsce. W ramach Projektu Społecznego 2012 współtworzył pierwszy raport dotyczący sportu kobiet. Było to wtedy spojrzenie przełomowe, bo ukazywało hermetyczność sektora i wskazywało na zagrożenia z tym związane. Opracowany dokument wciąż stanowi jedną z nielicznych prób pogłębionej analizy zjawiska.
Dokument opracowano na podstawie analiz źródeł, wywiadów grupowych prowadzonych w miastach-gospodarzach EURO 2012, badaniach ilościowych i jakościowych prowadzonych na Orlikach i wywiadów z kobietami zaangażowanymi w sport jako działaczki, trenerki czy sportowcy. Składał się z czterech elementów: faktów dotyczących sportu kobiet, przedstawieniu korzyści sportu, barier dotykających kobiet w sporcie oraz rekomendacji.
Raport wciąż stanowi punkty wyjściowy do pogłębionych badań nad sportem kobiet w Polsce. Był pierwszym krokiem w budowaniu zainteresowania tematem i podejmowaniu w nim przemyślanych działań.